Přírodovědný program o netopýrech a vrápencích, který pořádá Ekoporadna Orsej při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě, se uskuteční už zítra, v pátek 28. srpna od 20.30 hodin.

„Ředitel a zoolog Vlastivědného muzea a galerie Zdeněk Vitáček návštěvníky seznámí s životem běžnějších i vzácných druhů netopýrů a se způsoby jejich ochrany," popsala Tereza Kaiserová z Ekoporadny Orsej. „Účastníci netopýří noci se také dozví, jak a proč probíhá odchyt a případně, dnes již výjimečné, následné kroužkování těchto zvláště chráněných létajících savců." Součástí akce bude i promítání filmu.

Mezinárodní noc pro netopýry se uskuteční už po devatenácté, pravidelně se koná v mnoha zemích v termínech vždy na konce léta.

Podle Zdeňka Vitáčka bude mít na program akce vliv i to, jaké druhy netopýrů se podaří odchytit. „Pokud příroda dovolí a podaří se nám odchytit nějaký nový druh, pak určitě zažijeme něco nového, co jsme v předchozích ročnících nezažili," zmínil Vitáček.

Podle něj žije v jeskyni pod Skalickým vrchem celkem devět druhů netopýrů. „Každý rok se nám podaří odchytit jen jeden druh, někdy dva. Většinou se podaří odchyt netopýra velkého nebo hvízdavého. Bylo by to zase o něčem jiném, kdyby se nám podařilo odchytit jiné zajímavé druhy, třeba netopýra černého, severního nebo velkouché," dodal ředitel českolipského muzea s tím, že s ohledem na dobrou předpověď počasí věří v úspěšný odchyt.

Program proběhne za jakéhokoliv počasí. Na místě bude k dispozici řada tiskovin a informačních materiálů, pohlednice nebo pamětní vstupenky. Organizátoři doporučují s sebou baterku nebo čelovku.