VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel nemocnice se omluvil

Česká Lípa - Lékaři v péči o Lucii Kalouskovou neudělali chybu. Ta byla v komunikaci

7.5.2010 17
SDÍLEJ:

Nemocnice s poliklinikou Česká LípaFoto: www.nemcl.cz

Personál českolipské nemocnice nepochybil v péči o Lucii Kalouskovou, která minulý týden přivedla na svět dceru Kristýnku do záchodové mísy. Na druhou stranu ředitel Nemocnice s Poliklinikou Česká Lípa Petr Chmátal připustil, že došlo ke komunikačnímu problému a za to se osobně omluvil Michalu Kalouskovi.

Po deseti dnech od nešťastného porodu se poprvé oba muži sešli tváří v tvář, aby si vyjasnili své postoje.

„Je mi líto, že jsme v osobním kontaktu až nyní. Bylo by ideální, pokud by k němu došlo ještě před medializací,“ předeslal Petr Chmátal.
Michal Kalousek opáčil, že podle něj se celá záležitost začala hýbat právě až díky médiím. „Do té doby s námi nikdo bohužel nekomunikoval,“ řekl Michal Kalousek.

Je to mé selhání

Nemocnice se ocitla v nepříjemném světle poté, co Michal Kalousek kvůli nestandardnímu průběhu porodu obvinil lékaře a porodní asistentky z hrubého zanedbání péče o jeho ženu i dceru. „Nemyslím, že bychom odváděli špatnou práci, ale nesu zodpovědnost za celou nemocnici a současné zostuzení považuji za své osobní selhání,“ komentoval ředitel Chmátal.

Podle něj je celá událost impulsem k tomu, aby se dosavadní mechanismus kontrol ještě více zpřísnil. Vysvětlil, že platí směrnice, které definují mimořádné události. Každou takovou automaticky přešetřuje tým odborných lékařů pod vedením MUDr. Jaroslava Tvrzníka.

K chybě nedošlo

Ten již předložil závěry šetření okolností porodu Lucie Kalouskové. Z časové osy jasně vyplývá, že rodička byla pod dohledem lékařů. Ti ji i dosud nenarozené miminko od půl druhé v noci až do rána pětkrát zkontrolovali. Po poslední prohlídce, ultrazvukovém vyšetření v devět hodin ráno, žena odešla na pokoj s tím, že blížícímu se porodu nic nenasvědčuje.

„Vzhledem k tomu, že během následujících patnácti minut porodila vše jednoznačně vede k tomu, že došlo k překotnému porodu,“ shrnul Petr Chmátal.

Svůj názor doložil citací z odborného článku uznávané kapacity docenta MUDr. Antonína Pařízka z Ústavu pro matku a dítě v Praze – Podolí: „Překotnými porody bývají tradičně zmiňované porody do záchodové mísy, nechtěné porody doma, v automobilu cestou do nemocnice. Avšak překotný porod může nastat i v porodnickém zařízení.“

„Nemůžu proto mluvit o tom, že bychom pochybili. Závazný a konečný ale pro nás bude závěr šetření externích odborníků. Teprve ten udělá definitivní tečku za celou kauzou,“ dodal ředitel Chmátal.

Slíbil otevřenost

Michalu Kalouskovi nabídl naprostou otevřenost a přislíbil mu, že bude moci kdykoliv nahlédnout do lékařských odborných posudků.
„S výsledkem jsem v tuto chvíli spokojený. Jsem rád, že nemocnice přiznala chybu v komunikaci, což mi vadilo ze všeho nejvíc. Zbytek necháme na odbornících,“ zhodnotil závěr hodinové společné schůzky Michal Kalousek.

Autor: Radmila Pokorná

7.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení