Hned šestnáct z osmnácti ředitelů školských zařízení, které zřizuje město Česká Lípa, bude muset projít konkursem, pokud budou chtít zůstat ve funkci. O tom, že vyhlásí výběrové řízení kvůli novele školského zákona, rozhodli českolipští radní minulý týden. Jak uvedl místostarosta Tomáš Vlček (SLK), do jehož gesce spadá školství, radnice se tím snaží předejít problémům.

Podle novely školského zákona, která vstoupila v platnost 1. lednem 2012, musí ředitelé po šesti letech obhajovat svoji pozici. Do stanoveného limitu se vejde pouze Petr Jonáš ze ZŠ Pátova, který je ve funkci teprve tři čtvrtě roku, a jeho kolega Antonín Lačný, jenž stojí v čele ZŠ Dr. M. Tyrše pět let.

Přesluhují

Všechny ostatní ředitelé základních a mateřských škol ve městě čeká výpověď k 31. červenci 2012. Stejně jako ředitelky základní umělecké školy a DDM Libertin, jež město rovněž zřizuje. Jestliže budou chtít ve své práci pokračovat, čeká je konkurs.

„Přihlášky do výběrového řízení budeme přijímat do 29. února. Předpokládáme, že samotné konkursy proběhnou v dubnu, aby ředitelé mohli nastoupit k 1. srpnu,“ upřesnil Tomáš Vlček.

Výklad novely je ale nejednoznačný. Zákon totiž otevřel možnost konkursy vypsat, povinné to ale není. Úprava má podle ministerstva školství pomoci v případě, kdy se zřizovatel nemůže zbavit ředitele, který je neschopný. Doposud měli totiž ředitelé se jmenováním do funkce jistotu, že na místě setrvají do 65 let, pokud neporuší zákon.

Vyhnou se žalobám

„Právní výklady říkají, že výběrové řízení se udělat může. Proti nim stojí jeden, podle něhož se musí. Pokud ředitelům skončí mandát a pokračovali by ve výkonu funkce bez standardního výběrového řízení, mohlo by se stát, že úkony, jako jsou maturity nebo přijímací zkoušky, by byly neplatné. Nechceme experimentovat,“ objasnil Tomáš Vlček.

Starostka Hana Moudrá (ODS) považuje vyhlášení konkursů za nejčistší způsob, jak se vyhnout sporům. „Nechceme se vystavit žalobám, že jsme někomu zrušili pracovní smlouvu na dobu neurčitou a někomu ne,“ doplnila Hana Moudrá.

Do konkursů pošle ředitele svých škol v České Lípě i Liberecký kraj. Jak před časem uvedl pro Deník náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl (ČSSD), všichni lidé ve vedoucích funkcích čas od času svoje pozice obhajují.

„Drtivá většina škol funguje dobře a jejich ředitelé jsou pod naším drobnohledem. Není důvod se domnívat, že by konkurzem neprošli,“ řekl Radek Cikl.