Předchozí ředitel Gymnázia v České Lípě Stanislav May stál v čele školy osmnáct let. Jeho nástupkyně Lenka Řebíčková nevydržela ve funkci ani osmnáct měsíců.

Řebíčkovou, která vedla gymnázium od srpna loňského roku, v úterý odvolala rada kraje na základě návrhu, který už v druhé půlce listopadu podala školská rada gymnázia, v níž zasedají zástupci učitelů, rodičů a Libereckého kraje jako zřizovatele.

„Vyhověli jsme návrhu, protože je potřeba udělat rychlou změnu a situaci na škole stabilizovat. Klima na gymnáziu není optimální ani pro studenty, ani pro pedagogický sbor a přetrvává už od nástupu dosavadní ředitelky do funkce," uvedla krajská radní pro školství Alena Losová s tím, že školská rada gymnázia se opakovaně zabývala „špatnou komunikací, zejména v personálních vztazích."

Českolipský deník včera požádal o vyjádření také odvolanou ředitelku Lenku Řebíčkovou. Ta své odvolání ale komentovat nechtěla. „Zeptejte se školské rady a rady Libereckého kraje," uvedla.

Rodiče školskou radu podporují

Podle Evy Stehlíkové, předsedkyně školské rady gymnázia, se návrhem na odvolání ředitelky zabývala rada už od loňského podzimu. „Nakonec jsme letos v únoru podali první návrh na odvolání a nyní koncem listopadu na mimořádném zasedání další. Je to zejména z důvodu problematiky interpersonálních vztahů a komunikace," sdělila Stehlíková. Na doplňující dotaz, zda šlo o špatnou komunikaci vůči pedagogickému sboru nebo studentům, odpověděla, že to souviselo s obojím.

Deník se včera pokusil získat také vyjádření od dalšího člena školské rady gymnázia, Lukáše Čermáka, který v radě zastupuje rodiče. Ten však odmítl komentář s odvoláním na interní dohodu, podle níž poskytuje informace jménem rady pouze její předsedkyně.

Školská rada podala už po skončení prvního pololetí loňského školního roku podnět Libereckému kraji, aby prověřil působení ředitelky za uplynulé pololetí. „Už tehdy jsme zvažovali, že tento návrh většinou hlasů podpoříme. Nespokojenost s paní ředitelkou ale byla pouze dílčí a k žádnému zásadnímu pochybení nedošlo. A brzy už nebylo o čem jednat, neboť Liberecký kraj rozhodl, že se ředitelka nedopustila ničeho proti ničemu," popsala události z přelomu zimy a jara letošního roku Jitka Stowasserová z Občanského sdružení rodičů a přátel Gymnázia (OSRPG).

Podle ní i OSRPG vnímalo špatnou komunikaci ze strany ředitelky vůči pedagogickému sboru i studentům. „To mohu podpořit jakožto rodič, který má ve škole své dítě," potvrdila Stowasserová. „U paní ředitelky byl často problém vysledovat, jestli to, co požadovala předevčírem, stále platí i o dva dny později. Někdy byl problém, že po studentech požadovala něco jiného, než chtěla po učitelích, kteří pak jinak informovali studenty. Takže problém v komunikaci tam byl, to nemohu a ani nechci popřít."

Ředitelé gymnázia po roce 1989 • do roku 1991 – Bohumil Daniel
• leden až červen 92 – Stanislav  May (jako zastupující ředitel)
• 1992 až leden 94 – Vojtěch Deyl
• únor 1994 až červenec 2012 – Stanislav May
• 1. 8. 2012 – prosinec 2013 Lenka Řebíčková

Jitka Stowasserová také naznačila, že nedorozumění s ředitelkou Řebíčkovou se táhla už od jejího nástupu do funkce. „Za časů předchozího ředitele pana Maye byly vztahy v učitelském kolektivu velmi dobré. A příchod paní Řebíčkové byla příliš krutá změna," míní Stowasserová, jejíž syn bude na gymnáziu v letošním roce maturovat. „Pro učitele bylo asi hodně těžké překousnout to, co tam vnesla paní ředitelka. V tom je asi jádro pudla."

Případ Lenky Řebíčkové se hodně podobá příběhu Petra Kolče, nedávno odvolaného ředitele Střední umělecko-průmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Oba spojuje nejen doba jejich odvolání a problémy v komunikaci s učitelským sborem, ale také jejich nástup do funkce, který byl v obou případech vnímán okolím jako zvůle tehdejšího krajského radního pro školství Radka Cikla a jeho „pravé ruky" Jiřiny Princové, dosavadní vedoucí odboru školství na Krajském úřadu v Liberci.

Lenka Řebíčková se stala ředitelkou po vítězství ve výběrovém řízení, které provázely nestandardní okolnosti. Členem výběrové komise byl tehdy také ředitel českolipské Střední průmyslové školy Petr Veselý, v té době nejbližší kolega i nadřízený Lenky Řebíčkové (která působila na průmyslové škole jako Veselého zástupkyně).

Ředitelovo angažmá v konkurzní komisi bylo zřejmě také v rozporu s vyhláškou, podle níž může být členem komise odborník z odpovídajícího druhu a typu školy. A jím právě Veselý nebyl, neboť průmyslová škola není totéž, co gymnázium.

Podivnými okolnostmi se ale tehdejší krajský radní Cikl odmítl zabývat a tvrdil, že jde o fámy, které šíří učitelé z gymnázia. Studentům, rodičům i pedagogům vzkázal, ať od celé věci dají ruce pryč, neboť „výběr ředitele je věcí Libereckého kraje, ve firmě také podřízení nemluví do toho, jakého ředitele jim jmenuje představenstvo firmy."