„Objednal jsem 120 židlí, snad to nebude moc,“ svěřil se den před narychlo uspořádanou středeční debatou v českolipském Kulturním domě Crystal opoziční zastupitel Zdeněk Ježák.

Společně s kolegy Pavlou Procházkovou a Tomášem Vlčkem uspořádali veřejné setkání, aby lidem přiblížili jednotlivé body místního referenda, které se uskuteční v neděli 28. ledna od 8. do 18. hodiny v ještě vyhřátých volebních místnostech na území České Lípy.

Obavy to ale byly plané, židle se ještě před začátkem debaty začaly lidmi rychle obsazovat.

Stěžejní otázkou celého referenda je pokračování výstavby venkovního koupaliště u řeky Ploučnice, v těsné blízkosti Sportareálu tvořeného zimním stadionem a krytým bazénem.

Kontroverzní stavba, která má podle zadání stát okolo devadesáti milionů korun, si ještě před prvním kopnutím do země našla plno odpůrců, mezi něž se trojice zmíněných opozičních zastupitelů řadí. Kvůli blízkosti toku Ploučnice a umístění do záplavové oblasti se k odporu připojuje také Povodí Ohře, které k celé věci vydalo odmítavé stanovisko.

TŘETÍ REFERENDUM
Na Českolipsku se bude konat třetí referendum v historii. První se uskutečnilo v roce 2005 v Kamenickém Šenově, kde lidé rozhodovali o výstavbě parkoviště u Panské skály. Výsledky však byly pro nízkou účast neplatné. Loni v referendu hlasovali obyvatelé Mimoně o výstavbě přeložky skrz město. Vyjádřili se proti.

„Já jsem si naivně myslel, že když vydá správce toku odmítavé stanovisko, tak přes to nejede vlak,“ odůvodnil zastupitel Tomáš Vlček, proč navrhli referendum až v době, kdy běželo výběrové řízení na dodavatele stavby. „Bereme to jako takovou poslední možnost, jak s tím něco udělat,“ dodal.

Na vyhroceném posledním loňském jednání zastupitelstva přidal místostarosta Juraj Raninec k opozicí navržené otázce o bazénu další čtyři investiční záměry. Nakonec tedy lidé dostali do rukou možnost rozhodnout o stamilionech korun.

Obří částku totiž může kromě uvedeného bazénu pohltit také rekonstrukce Jiráskova divadla či vybudování knihovny v prostoru takzvané Tilie. O něco levnější by pak byly nákupy nemovitostí, o kterých budou lidé také rozhodovat. Jedná se o rozhlednu na vrcholu Špičáku a vyhořelý Kounicův dům. „Já to považuji za zmatené, u divadla a té knihovny ani doopravdy nevíme, kolik to bude stát,“ podotkl jeden z účastníků diskuze. Někteří lidé na internetu proto vyzývali dokonce k bojkotu referenda.

„Stále z toho můžeme udělat referendum o bazénu. I když nás nepřijde dost, bude to mít hodnotu,“ dodal Vlček. Referendum je totiž závazné, jen pokud se dostaví nejméně 35 % voličů.