Více než sedm let mají gayové a lesby v České republice možnost vstupovat do registrovaných partnerství a stvrdit tak svůj svazek před zákonem. V Libereckém kraji se od začátku července 2006 do konce letošního června registrovalo 81 párů, z toho 48 mužských a 33 ženských. „Rozvodem" skončilo deset z nich.

Nejhojnějším obdobím z hlediska počtu uzavřených partnerství v kraji byl první rok a půl. „Zájem o registrované partnerství byl zpočátku vysoký, protože spousta párů čekala na tuto šanci mnoho let," řekl Milda Šlehofer, oficiální správce statistiky o registrovaném partnerství v ČR.

Českolipsko však na svůj první registrovaný svazek čekalo až do února 2008. Obřad proběhl před Městským kinem v Novém Boru v rámci slavnostní premiéry filmu Svatba na bitevním poli. Do partnerství tehdy v uniformách napoleonské armády vstoupili Karel a Pavel.

Chybí možnost adopce

Od začátku letošního roku se v Libereckém kraji přišly zaregistrovat jen dva páry. Podle Markéty Horákové, která je sezdána se svou partnerkou už tři roky, je důvodem poklesu zájmu stále rychlejší doba a také častá ztráta důvěry. „Možná je to také fakt, že ze zákona nemáme nárok na adopci dítěte. Pro některé tak život v partnerství nedává smysl," popsala Horáková s tím, že statistiky stále dokazují, že registrovaná partnerství jsou stálejší než heterosexuální svazky.

Zájemci musí do Liberce

Pro uzavření registrovaného partnerství je v každém kraji vyčleněna pouze jedna matrika, v případě Libereckého kraje je to matrika Magistrátu města Liberec. Tam musí zamířit i zájemci z Českolipska.

Například z obyvatel České Lípy má v občanském průkazu záznam registrovaný partner deset lidí, osm mužů a dvě ženy. „Protože neexistuje povinnost hlásit partnerství na příslušné matrice, lze tyto údaje vyčíst pouze z evidence obyvatel," informovala Kristýna Brožová, mluvčí Českolipské radnice.

Neznamená to ale, že v největším městě regionu je pět registrovaných partnerství, z České Lípy může být jen jeden z partnerů.

Nikola Bursová