To je vzkaz, který o víkendu poslala na Českolipsko pražská Univerzita Karlova, instituce, které patří vyhořelý zámek v Zahrádkách u České Lípy. V souvislosti s uspořádáním jednodenního festivalu Noc s hvězdami na zahrádeckém zámku tlumočil dobré zprávy o blížící se rekonstrukci ředitel univerzitního Ústavu jazykové odborné přípravy Jan Podroužek.

Podle něj nové vedení Univerzity Karlovy v čele s rektorem Tomášem Zimou, jenžnejstarší univerzitu ve střední Evropě řídí od února 2014, přehodnotilo vztah k zámku v Zahrádkách a rozhodlo o jeho rekonstrukci. „Cílem je vytvořit tu regionální institut celoživotního vzdělávání Univerzity Karlovy," uvedl pro Deník Jan Podroužek.

Přípravy na rekonstrukci zámku jsou už podle něj v běhu. „V tuto chvíli je to ve stadiu, kdy probíhá výběrové řízení na projektanta s tím, že předpokládáme, že projekt by měl být hotový do konce roku a že v návaznosti na to zahájíme výběrové řízení na zhotovitele stavby," objasnil ředitel Ústavu jazykové odborné přípravy UK. „Když to dobře půjde, tak by celá rekonstrukce mohla v příštím roce začít."

Podroužek připustil, že největším problémem bude sehnat finance, protože rekonstrukce si vyžádá obrovský objem peněz. „Univerzita na celý projekt peníze nemá," uvedl . „Počítáme s tím, že se budeme ucházet o dotaci z evropských fondů, eventuálně také z norských fondů."

Zámek v Zahrádkách využívá Univerzita Karlova od roku 1974, do jejího majetku přešel na základě vysokoškolského zákona 111/1999. Univerzita zámek do doby, než vyhořel, využívala jako studijní středisko Ústavu jazykové a odborné přípravy. V zámku probíhala výuka studentů a postgraduantů-stipendistů vlády ČR, dále kurzy v rámci celoživotního vzdělávání UK a veřejnost mohla zámek využívat také jako seminární a kongresové středisko v rámci doplňkové hospodářské činnosti univerzity.