Hrdost. Ten pocit hasiče Jiřího Havnera ze Skalice u České Lípy ani po týdnu neopouští. Když minulou sobotu hasiči z celé země s velkým úspěchem předvedli v Praze největší hasičskou fontánu na světě, neubránil se slzám. Byl to právě jeho velký sen, předvést unikátní show vody, světel a hudby v hlavním městě a poslední dva roky nežil takřka ničím jiným.

„Byl to nejhezčí masakr v mém životě. Jsem pyšný, co tam ti kluci předvedli, i když většina z nich neměla s fontánou sebemenší zkušenost. Ale ten zápal by neskutečný,“ říká velitel skalických hasičů a jeden z hlavních strůjců Hasičské fontány Praha 2018.

Do fontány na Vltavě pořádané k oslavám 100 let republiky se zapojilo přes 200 sborů z celé země, od profesionálů z velkých měst po jednotky z těch nejmenších vesniček. „Bylo skvělé sledovat, jak jsou hrdí, že mohou na takové události reprezentovat svou obec,“ podotýká Jiří Havner a přidává některé z mnoha minipříběhů: „Jeden zasloužilý hasič z Moravy mi říkal, že byl v Praze naposledy se školou v 9. třídě. Jiný vzal sebou celou rodinu.“

Zkoordinovat tisícovku hasičů na dvou nábřežích a mostech, aby výsledný efekt nadchl davy přihlížejících i diváky přímého televizního přenosu, byl oříšek z nejtvrdších. Navíc, když lehce selhala měsíce pilovaná technika, díky které měla fontánu řídit prostřednictvím tabletů speciální aplikace. „Na generálce týden před Prahou jsme zjistili, že se některé pokyny zpožďují do hudby o osm taktů. Během pár dnů jsme tak museli překopat celé řízení a vrátili jsme se částečně k osvědčeným metodám,“ vysvětluje Jiří Havner.

Do hry se tak dostali tzv. mávači, kteří ze 14 míst dávali jednotlivým sborům ručně pokyny, jak s proudnicemi pohybovat. Funkce dirigentů se ujali hasiči z Českolipska, kteří mají s řízením fontán ty největší zkušenosti. Ti měli na starost i třešničku fontány, stříkání z pontonů uprostřed Vltavy.

Odvážná myšlenka

Když Havner společně se starostou Skalice Jiřím Löffelmannem s nápadem na obří fontánu před lety do Prahy přišli, slyšeli, že jsou blázni. Pro odvážnou myšlenku ale nadchl českolipského senátora Jiřího Voseckého, zelenou následně dostali od předsedy Senátu i tehdejšího ministra vnitra a Generálního ředitele HZS Drahoslava Ryby. „Věděl, že jde do velkého rizika. Kdyby se to nepovedlo, máme všichni ostudu. Patří mu dík, že nám věřil,“ říká Jiří Vosecký.

Kdyby měli hlavní organizátoři, mezi které patří i ředitel HZS Litoměřice Boleslav Lang a David Sobotka z SDH Nový Bor, poděkovat každému, kdo přiložil ruku k dílu, byl by z toho slušně tlustý telefonní seznam. Čítal by jména více než tisícovky hasičů, úředníků, policistů, ale i lidí kolem lodní dopravy. „Nikdo si neuměl představit, že se nám podaří vyklidit od lodí Pražskou náplavku mezi Hořejším a Rašínovým nábřežím. Ale měli jsme obrovské štěstí na lidi. Až na výjimky nám všichni vycházeli vstříc,“ chválí spolupráci Vosecký. Těmi výjimkami byli podle něj také hejtmani. „Podporu jsme měli jen z Libereckého a Ústeckého kraje, což mě trochu zklamalo. Měla by to být pro ně čest. Ale možná nyní sami litují,“ dodává senátor.

Jedno obrovské díky ale speciálně míří do Nového Oldřichova. Právě v této obci na Českolipsku se nápad na hasičskou fontánu před více jak třiceti lety zrodil a místní se o své hasičské dědictví pečlivě starají. „Je skvělé, že se ten nápad udržel a nejen tamní hasiči tradici posouvají dál. Myslím, že ti pánové, co fontánu vymysleli, by byli pyšní, kdyby u Vltavy v sobotu byli,“ uvádí Jiří Havner. Fontány sbory připravují dle originálního motivu Františka Pavelky st. z Nového Oldřichova a Huberta Hatwiga z Weisskolmu. Říká se, že inspirací jim byla slavná Křižíkova fontána v Praze.

Prověrka

Organizace obří fontány prověřila také poplachové plány a připravenost hasičů na nenadálé události. Celá akce totiž proběhla jako taktické cvičení. Ze svých základen hasiči postupně vyjížděli po vyhlášení poplachu a na náplavky v Praze přijížděli podle na minuty přesně připraveného scénáře. „Muselo se také řešit ubytování, stravování a doprava hasičů po Praze. Činnost, kterou Hasičský záchranný sbor ČR zná ze situací, kdy je potřeba nouzově ubytovat a stravovat lidi, kteří byli evakuováni ze svých domovů například z důvodu povodní,“ dodala mluvčí HZS ČR Nicole Zaoralová.