Přejít od auta k domu s čistými botami může být úkol v pravdě nadlidský. Často i dlouho po dešti to platí například pro parkoviště na sídlišti Slovanka v České Lípě, které se nachází mezi panelovým domem na okraji města a silnicí na Horní Libchavu.

Oficiálně se v lokalitě nachází asi čtyřicet zpevněných parkovacích míst, která slouží nejen obyvatelům čtyř vchodů přilehlého osmipodlažního paneláku. Není tedy moc divu, že místní řeší odstavení automobilů různými způsoby.

V průběhu let tak vzniklo „partyzánské“ parkoviště na přilehlé nezpevněné louce, které je dlouhodobě předmětem zmíněných stížností.

O fotografie podmáčené louky z vrchního pohledu se na Facebooku podělil uživatel Mirek Jir.Zdroj: Facebook.com/mirek.jir

Za jeho promáčením navíc stojí, mimo běžných povětrnostních vlivů, zastaralé vodovodní potrubí stíhané častými haváriemi. Začátek rozsáhlé opravy přivaděče v lokalitě zvané Stoupno mezi sídlišti Sever a Slovanka má Severočeská vodárenská společnost naplánovanou už na tento rok.

Zpevnění samotné plochy ale bude větší problém. Městu totiž pozemek nepatří. „Pozemky patří církvi, se kterou o případném odkupu nebo výměně jednáme, ale zatím bezvýsledně,“ říká starostka České Lípy Romana Žatecká.

K problému vznikla rozsáhlá diskuze na Facebooku, kde lidé například navrhují, aby tam město nechalo prostě navézt štěrk. „To město také nemůže udělat, bylo by to jako stavět na sousedově zahradě,“ přirovnává situaci starostka, která zároveň v tomto roce slibuje alespoň opravu přístupových komunikací k domu v Českokamenické ulici. Ty jsou z vetší části tvořené rozpraskaným betonem a jejich stav tak rovněž není příliš vyhovující.

Řešení problému s nedostatkem parkovacích míst napříč městem má Lípa ve svém dlouhodobém plánu. V současnosti už probíhají stavební práce na sídlišti Špičák, další lokality včetně Slovanky mají přijít na řadu v následujících letech.