Jak zdůraznila, její firma je jednou z největších dopravně-zdravotních služeb v Libereckém kraji, která měsíčně přepraví více než 4000 pacientů, z nichž řada má značně oslabenou imunitu.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Připomněla, že 16. března je krajský úřad vyzval k vyplnění dotazníku, kde měli specifikovat své požadavky na ochranné pomůcky a prostředky. „Obratem jsme ho vyplněný vrátili zpět. Od té doby, i přes telefonickou a e-mailovou urgenci, stále nic,“ zlobila se Gedeon. Podle ní potřebují řidiči sanitek k práci a kontaktu s pacienty pro běžný režim respirátory FFP2 a pro případ přepravy infekčních pacientů respirátory FFP3.

„Nevím, jak jsou na tom ostatní segmenty ve zdravotnictví, ale vím určitě, že není pravdou, že všichni z první linie zdravotníků mají ochranné pomůcky na několik dní. My jsme toho důkazem,“ řekla Miloslava Gedeon.

Českolipští strážníci nosí roušky od dobrovolníků.
Českolipští strážníci nosí roušky od dobrovolníků

„Saniťákům“ z Českolipska se snažily pomáhat v první řadě manželky řidičů. „Pomohly našít látkové roušky, především pak paní Kubínová,“ uvedla jednatelka. Zdravotní dopravu Štěpánek podpořil darem kanystru dezinfekce starosta města Zákup Radek Lípa.

Starala se i facebooková skupina „Roušky od nás pro vás“, která řidičům sanitních vozů poskytla 20 kusů látkových a 20 kusů jednorázových roušek. V úterý pak přinesla ještě 20 kusů látkových roušek s jednorázovou nanovložkou Markéta Červinková z České Lípy.

Testy na koronavirus. Ilustrační foto.
VIDEO: Nakažený muž z Českolipska odráží nenávistné útoky, zveřejnil svůj příběh

V ostatních položkách, jako jsou dezinfekce, rukavice, jednorázové roušky pro pacienty či ochranné obleky, dobírají podle Miloslavy Gedeon šoféři vlastní zásoby, které se rapidně ztenčily. „Nemáme ale žádné respirátory FFP2 a pro případ převozu infekčního pacienta FFP3,“ zopakovala nejnaléhavější problém.

Liberecký kraj slibuje brzkou nápravu. „Právě jsem měla telefonát z krajského úřadu a máme vyčkat e-mailu s informací, kdy a kolik pomůcek si můžeme v distribučním centru v Liberci vyzvednout. Snad se vše dá opravdu do pohybu,“ uvedla Gedeon v úterý v podvečer.

Zatím podle získaných dat z Libereckého kraje mohl krajský štáb ze státní dodávky rozdělit jen ústenky a respirátory FFP2 v počtu 13 tisíc kusů, a to pro Krajskou hygienickou službu (200 ústenek/150 respirátorů), Krajskou nemocnici Liberec (10 800/4820) a Zdravotnickou záchrannou službu LK (2000/750). „Na dopravní službu jsme nezapomněli, ochranných pomůcek je teprve od včerejška více, a tak zítra na odběrových místech budou mít zásoby pro personál asi na pět dní,“ reagoval v úterý v podvečer náměstek hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví Přemysl Sobotka. Jedná se o respirátory, nanoroušky i roušky.

Podle ohlasů na sociální síti je situace obdobná i u řady dalších zdravotních doprav v zemi. „Nedostali jsme skoro nic, jen deset roušek a po dvou respirátorech z každé řady, k tomu pět litrů dezinfekce. Jen doufám, že to žádný zaměstnanec nezavleče, chodím po špitálech nechráněný,“ tvrdil Roman R. o dopravě velkého zdravotnického zařízení v středních Čechách.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník