„Je to vlastně přátelské setkání výtvarníků, sochařů a tvůrčích dřevokazů,“ říká Pavel Tomášek, který sympozium pořádá společně s Vojenskými lesy a statky, divize Mimoň. Ve stínu lip se návštěvníci stanou přímými svědky, jak se v sochařské dílně pod širým nebem mění mohutné bukové kmeny v unikátní dřevěné plastiky.

„Dřevo nejdříve nahrubo opracujeme motorovou pilou a jemnější práce pak už doděláváme dlátem,“ popisuje Tibor Matúz, jeden ze čtyř aktérů Dřevosochání.

Co vznikne pod jejich rukama nikdo neví. Při tvorbě je nesvazuje žádné téma. Jedinou výjimku má ale Tibor Matúz. Ten musí stvořit krocana v životní velikosti. „To byla jediná podmínka Pavla Tomáška a na mě padl los,“ vysvětluje Tibor Matúz.

Do Novin dorazí i bývalý druholigový hráč Slavie Praha Jan Švadlenka, který se za posledních pár let etabloval mezi uznávané výtvarníky. Jeho velké dřevěné šachy se objevily ve filmu Báthory režiséra Juraje Jakubiska. Zvětšeninu Věstonické Venuše si pro změnu ze Švadlenkovy dílny vybral Bolek Polívka na ranč v Olšanech na Moravě.

Třetím účastníkem je Jožka Indra a čtveřici doplňuje Lukáš Róka. „Každý, kdo se k nám mezi 10 a 17 hodinou zavítá, může posoudit, komu z nich se bude dařit nejlépe,“ láká Pavel Tomášek a doporučuje opakovanou návštěvu, kdy tak lidé budou mít možnost pozorovat jednotlivé etapy ztvárnění soch až do jejich finální podoby.

A co bude s díly po skončení akce? „Sochy dáme do aukce, jejíž výtěžek půjde na další ročník sympozia. Přejeme si, aby se z dřevosochání stala tradice,“ shrnul Pavel Tomášek.

Dražbě se ale jedna plastika vyhne. Na ní je už připravené místo vedle Hostince U zlaté lípy, kde spolu se sochou z loňska vytvoří základ pro galerii pod širým nebem