Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revizor Anděl se vrací do Hamru. Pojmenovali po něm chatový areál

Hamr na Jezeře - Vedle autokempu bude letos Hamr na Jezeře nově provozovat i chatový areál, který obec koupila za pět a půl milionu.

2.2.2016 1
SDÍLEJ:

ANDĚL. Název areálu vznikl z nápadu zastupitele Jana Voráčka jako odkaz na snímek Dovolená s Andělem, který se v Hamru natáčel.Foto: Facebook

Pro Hamerské je film Dovolená s Andělem kultovní. V roce 1953 se natáčel na pláži místního jezera. A tak, když vedení obce přemýšlelo, jak pojmenovat nový chatový areál, který letos koupili, bylo rychle rozhodnuto. Bude to Anděl. Hlavní budova ponese filmové jméno hlavního hrdiny revizora Gustava.

Chatový areál, který se nachází přímo vedle hlavní pláže, koupila obec za pět a půl milionu korun od pražské Odborové organizace KOVO. Obec ho bude, stejně jako nedaleký autokemp, sama provozovat. „Nákup areálu jsme jednomyslně schválili v zastupitelstvu již loni v září. Máme s ním větší plány. Chceme jej povznést na vyšší úroveň, vždyť stojí v těsném sousedství „vládní vily", kam se k nám jezdili rekreovat tehdejší prezidenti," říká hamerský starosta Milan Dvořák.

Úpravy začaly

Anděl, jehož součástí jsou i dvě hřiště a klubovna s kuchyňkou, bude návštěvníkům Hamru k dispozici už během letošní letní sezony. Na úpravách zanedbaného prostoru se již pilně pracuje. „Odbory do areálu několik let neinvestovaly a spíše oddalovaly myšlenku na jeho prodej, o čemž s námi již před několika lety jednaly. Ovšem jejich zástupci nebyli jednotní v končené prodejní ceně," dodává starosta.

Hotové jsou nyní veškeré klempířské práce na střechách jednotlivých objektů, hlavní srub Gustav dostal novou podlahu a pracovníci obce se postupně prořezávají zanedbanou vzrostlou zelení k pláži, která je součástí areálu a která by se do začátku sezony měla dočkat rozšíření a dalších úprav. „Musíme ještě začít s částečnou rekonstrukcí síťových rozvodů elektřiny, které jsou na dnešní podmínky nevyhovující a chceme ještě stihnout alespoň částečně zkulturnit sociální zázemí," nastiňuje plány obce Milan Dvořák.

Starosta předpokládá, že investované finance na nákup areálu se obci postupně vrátí a z výnosů bude osadu s devíti chatkami dál rekonstruovat. „Myslím, že v dalších letech bude zvýšený zájem o tuzemskou rekreaci, i vzhledem k evropské migrační krizi. A u nás je skutečně krásně a hlavně klid," podotýká.

O tom, že Hamr na Jezeře je vyhledávaným cílem turistů, svědčí i každoročně zaplněný autokemp s chatkami, jejichž kapacita přestala v posledních letech stačit. „Chtěli jsme v lesním kempu do budoucna přistavět ještě několik chatek, ale tímto nákupem celého rekreačního areálu, navíc přímo u jezera, to už nebude nutné," doplňuje starosta.

Zasáhla těžba

Hamr byl v dobách natáčení filmu Dovolená s Andělem a ještě v následujících dvou desítkách let vyhlášenějším rekreačním místem než Máchovo jezero.

Největší ránou pro Hamr na Jezeře bylo vypuštění jezera v roce 1985. V souvislosti s těžbou uranu, která byla téměř na dosah jezeru, došlo k propadu silnice. Díra zela asi 300 metrů od jezera. Rozhodlo se tedy o jeho vypuštění, z bezpečnostních důvodů, aby voda nezaplavovala doly. A tak se Hamr ocitl bez jezera na dlouhých deset let. Teprve tehdy začalo opětovné napouštění a probírat se k životu začala i rekreační oblast.

Autor: Petra Hámová

2.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení