Nezaměstnané na Českolipsku čekají od září velké novinky. Lidé z úřadu práce za nimi vyrazí přímo do terénu. A pokud si to budou přát, doprovodí je i k výběrovému řízení, kde je budou podporovat a doporučovat.

Unikátní novinky si pracovní úřad může dovolit díky plánu nového vedení ministerstva práce a sociálních věcí. To slíbilo jednotlivým úřadům práce nové posily pro terénní práci. Úřad už nemá být jen výplatním místem pro sociální dávky.

Poradci i průvodci

Nové posily mají podle Marcely Ottové, zástupkyně ředitelky Úřadu práce v České Lípě, fungovat jako poradci či průvodci nezaměstnaných i rekvalifikantů. „Budou zprostředkovávat pohovory, mohou doporučit zaměstnance, pomoci připravit životopis nebo i doprovodit k výběrovému řízení.

Na druhou stranu mohou zaměstnavatelům zprostředkovávat účast v programech určených ke vzdělávání zaměstnanců," vysvětlila Ottová. „Úkolem posil by také mělo být podle požadavků zaměstnavatele udělat s uchazeči třeba pohovory a k výběrovému řízení doporučit jen ty, kteří splňují požadavky na konkrétní pozici."

ČÍSLO DNE: 1229 K dnešnímu dni vydal Úřad práce v České Lípě 1229 sKaret, které byly v roce 2012 zavedeny jako jeden ze způsobů vyplácení sociálních dávek. 128 klientů z Českolipska si sKartu nepřevzalo, nebo odmítlo převzít. Nyní se Úřad práce připravuje na ukončení projektu, který už spolykal 82,54 milionů korun.

Noví lidé by také měli částečně fungovat jako personální agentura. „Budou muset hledat volná místa, protože se zrušila povinnost jejich ohlašování a o spoustě z nich se už nedozvíme," upozornila zástupkyně ředitelky Úřadu práce v České Lípě.

Podle ní českolipský úřad práce zatím nezná přesný počet nových posil. Ministerstvo už ale signalizovalo, že do regionů má přijít celkem 700 nových lidí a zhruba 319 jich má nastoupit už od září. „Roli při jejich umístění bude hrát míra nezaměstnanosti, počet zaměstnavatelů či množství lidí, kteří měsíčně projdou evidencí Úřadu práce. Samozřejmě se bude brát v potaz také rozloha a počet obyvatel regionu a zejména závažnost strukturálních problémů," uvedl ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Jeho revoluční plán už 31. Července schválila Rusnokova vláda.

Českolipsko patří mezi okresy s největší nezaměstnaností v Česku, proto se dá očekávat, že právě tady začnou nové posily fungovat mezi prvními.

Největší podíl

Českolipský úřad práce předpokládá, že nejvíc nových posil by nasadil v České Lípě a okolí. „Z našich mikroregionů má Česká Lípa největší podíl nezaměstnaných," upřesnila Ottová.

Nově příchozí posily se stanou kmenovými zaměstnanci Úřadu práce. „Nejedná se o krátkodobou záležitost, takto by jsme měli fungovat do budoucna běžně," tvrdí Ottová.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí půjdou letos náklady na posílení Úřadu práce z rozpočtu ministerstva a nedojde tedy k žádnému navýšení výdajů ze státního rozpočtu.

Nikola Bursová