V jejich městské hromadné dopravě dojde k obří revoluci, přes sedm desítek zastávek bude mít nový název, původní označení se stanou historií. Podobně jako obyvatelé Prahy vzpomínají na stanice metra Leninova, Mládežnická, Družby nebo Kosmonautů, budou moci Českolipané vzpomínat na autobusové zastávky Banco I a Banco II nebo Špičák velkoprodejna.

Z velkovýkrmny bude rozcestí

Na revoluční změny se mohou Českolipané zatím v klidu „psychicky" připravit. Změny začnou platit s novým jízdním řádem až od 14. prosince letošního roku.

„Nové názvy dostanou zejména ty zastávky, které se jmenují po již neexistujících objektech či podnicích. Například zastávka Delphi se nově bude jmenovat Obecní les," vysvětlila hlavní důvod změn Kristýna Brožová, mluvčí českolipské radnice. „Autobusy také nově nebudou stavět například na zastávce „Dobranov velkovýkrmna", protože ta se nyní bude jmenovat „Dobranov, rozcestí", „Špičák velkoprodejna" se zase přejmenuje na „Bardějovská"."

Podle radnice je přejmenovaných zastávek dohromady úctyhodných 75, takže nejde jen o kosmetickou změnu. Proměnou projdou i nejvytíženější zastávky v dolním centru města. Minulostí už bude zastávka Lipka, která převezme název ulice, v níž se nachází: Hrnčířská, a navíc by se měla stát obousměrnou zastávkou, takže jako Hrnčířská (v opačném směru) by podle všeho měla fungovat zastávka před budovou České spořitelny.

Úplně končí i Banco I a Banco II, z obou z nich se stane prostě jen „Sokolská", obousměrná zastávka.