Jednou o tom možná budou obyvatelé Českolipska vyprávět vnoučatům. „To bylo tenkrát, když jsme si ještě museli vyzvedávat rentgenové snímky a přenášet je z jednoho oddělení na jiné. Někdy jsme si je brali i domů," budou vzpomínat.
Revoluční předěl mezi minulostí a budoucností zažívá v těchto dnech Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Začíná její digitální éra. Jejího slavnostního spuštění se v pátek v České Lípě účastnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, jeho náměstkyně Zuzana Kocumová, vedení českolipské radnice i hojný počet českolipských zastupitelů.
Nemocnice totiž definitivně končí s chemickým vyvoláváním rentgenových snímků a přechází na digitalizaci všech svých rentgenů. „Je to úplně stejné jako přechod od fotografování na film k digitálnímu fotoaparátu," popsal nedávno pro Deník Radek Havlas, ředitel pro zdravotní obory a předseda představenstva nemocnice.
Radiodiagnostické oddělení nemocnice je už v tuto chvíli digitalizované a s tím se naprosto zásadně mění především rychlost i kvalita práce. „Snímky se již neprovádí na klasické filmy, ale jsou v digitální podobě. Jsou rychle a kvalitně dostupné na všech odděleních nemocnice. Lze je okamžitě přenášet i do jiných zdravotnických zařízení," říká mluvčí nemocnice Petr Pokorný.
Náročné, ale těší
Velkou technickou obměnu si pochvaluje také primářka radiodiagnostického oddělení Hana Čerbáková. „Dostáváme se na potřebnou úroveň rentgenových pracovišť nemocnic stejného rozsahu péče.Také se zkvalitní celé široké spektrum výkonů našeho oddělení," míní primářka.
Podle ní je „období revoluce" pro zaměstnance radiodiagnostického oddělení velmi náročné. „Vše probíhá s minimálním omezením provozu a ještě navíc v době výměny oken a pláště nemocnice. Ale stejně nás těší."
Rychle a kvalitně
Revoluční digitalizaci uskutečňuje nemocnice zásluhou projektu s dlouhým názvem „Zlepšení zdravotnické péče v regionu prostřednictvím modernizace rentgenového vybavení NsP Česká Lípa." Na projekt získala nemocnice dotaci z regionálního operačního programu. Vše za podpory zřizovatele Libereckého kraje.
Součástí celého projektu je také pořízení nového CT přístroje, počítačového tomografu, který se v nemocnici zabydluje už od minulého úterý.
Podle nemocnice je už nyní zřejmé, že nové „cétéčko" výrazně zrychlí a zkvalitní zrychlí a zkvalitní zobrazovací proces a také sníží dávku ozařování pacientů. „Kvalitnější zobrazení nejvíce pocítíme u cévních vyšetření. Což bude významný přínos pro funkci našeho iktového centra, kde se léčí lidé po mozkových příhodách," uvedla primářka Čerbáková. „Rychlé a kvalitní vyšetření mozkových příhod zásadně ovlivní další léčbu pacienta. Rychlost je v těchto případech rozhodující moment."
CT vyšetření v celém rozsahu jsou dostupná 24 hodin denně ve stejném režimu. Jedná se o celotělová CT vyšetření, včetně cévních vyšetření, punkcí, biopsií a drenáží."
Do konce roku by měla mít nemocnice také novou angiolinku, která bude mít největší přínos pro pacienty s cukrovkou. Zkvalitní totiž údaje nutné pro stanovení další léčby a řadu cukrovkářů tak dost možná ochrání i před amputací nohy.