Slunečné počasí a vášeň pro rychlost plní silnice Libereckého kraje motorkáři a policejní statistiky novými záznamy o dopravních nehodách. Ty z posledních týdnů jsou tragické. Dva motorkáři, kterým ještě nebylo ani osmnáct let, zaplatili za jízdu bez dostatečných zkušeností životem.

Riskantní manévr nezvládl… Vyjel do protisměru… Do zatáčky najel příliš rychle… Popisy tragických nehod mají většinou dost podobný scénář, jak dokazují nehody z dubna v Bělé na Semilsku nebo z minulého týdne v Dubé na Českolipsku. Stejný mívají často i závěr.

Vedoucí dopravního inspektorátu v České Lípě Martin Markl v souvislosti s tragickými nehodami zdůrazňuje, že příprava na jízdu s motocyklem nesmí končit pouhým získáním příslušného řidičského oprávnění. „Je třeba, aby zejména nováčci své teoretické vědomosti i praktické dovednosti neustále prohlubovali. K tomu jim mohou dopomoci nejrůznější řidičské kurzy pro motocyklisty, které pořádají polygony a autodromy,“ nabádá Markl.

Liberecký kraj společně s Týmem silniční bezpečnosti pořádá již několik let projekt určený pro motocyklisty s příznačným názvem Učme se přežít. Pod dohledem zkušených instruktorů se mohou motorkáři na autodromu v Sosnové naučit předcházet vzniku nebezpečných situací.

Kurzy zahrnují to nejdůležitější, co je zapotřebí nejvíce procvičovat. Z teoretické části je to technika jízdy, poskytování první pomoci a připomenutí toho nejdůležitějšího z legislativy. V praktické části se pak cvičí hlavně brzdění v různých rychlostech, plynulé přenášení těžiště, průjezd zatáčkou, brzdění v náklonu nebo výhybný manévr.

„Výuka v autoškolách je naprosto nedostatečná,“ říká Roman Budský z týmu dopravní bezpečnosti. Autoškola podle něj naučí řidiče jen základy rozjet a zastavit, zařadit dvojku a trojku. Doplňkové kurzy by měly řidiče připravit na situace, které ho mohou v běžném provozu potkat, a naučit ho, jak v takové situaci bezpečně reagovat.

Letošní kurzy proběhnou v Sosnové v červnu, připraveny jsou čtyři kurzy pro širokou veřejnost a jeden pro učitele autoškol. Přihlásit se zájemci mohou na webu ucmeseprezit.cz.

Motorkářům se budou na autodromu věnovat i 26. května, kdy do Sosnové dorazí projekt Začneme spolu aneb kolama dolů. Ten pořádá po celé republice Policie ČR a Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR. „Začátek motorkářské sezóny je vždy spojen s určitou nedočkavostí motorkářů konečně vyjet. Tímto projektem chceme podpořit bezpečnost a pravidelné zdokonalování řidičských dovedností řidičů motocyklů po zimní přestávce, kdy nezvládnutí stroje bývá častou příčinou dopravních nehod,“ říká ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Policisté v Libereckém kraji loni evidovali 83 nehod motorkářů, dva zemřeli, osm se zranilo lehce a 67 těžce. „Nejčastější příčinou nehod motorkářů je nepřiměřená rychlost, nezvládnutí techniky jízdy a nesprávný způsob jízdy, pod kterým si můžeme nejčastěji představit rizikové předjíždění,“ dodává mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.