Jiní pro změnu nečekali až na poslední chvíli, zažádali si včas, ale pět stovek nových průkazů čeká netrpělivě na své majitele, až si najdou čas si je vyzvednout.

Kdo žádá včas, nemá problémy

„Měl jsem propadlou občanku, a tak jsem si zároveň s ní vyměnil řidičák, i když bych to měl udělat až příští rok,“ poznamenal na adresu aktuální výměny řidičských průkazů Petr Brva z Nového Boru.

Do konce letošního roku si mají řidičský průkaz vyměnit všichni ti, kterým byl vydán v období od 1. ledna 1994 až 31. prosince 2000. I přesto, že tak neučinilo kolem půl milionu řidičů v celé republice, lhůta pro výměnu prodloužena nebude.

V říjnu sice prošel sněmovnou do druhého čtení návrh senátu o prodloužení výměny průkazů vydaných od roku 1998 do roku 2000, ale to se na listopadové schůzi nekonalo. Novelu zákona tak poslanci nestihnou schválit včas.

Čekejte hodně dlouhé fronty

„O výměnu řidičského průkazu dosud nezažádalo 2800 řidičů,“ upřesnila mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková a doplnila, že dalších pět set si dosud nový průkaz nevyzvedlo.

Ministerstvo dopravy nyní odhaduje, že kolem 300 tisíc řidičů si průkaz do konce roku nestihne vyměnit. S blížícím se koncem roku musí lidé počítat i s možnou několikahodinovou frontou na odboru dopravy.

„Zájemci o nové řidičské oprávnění se musí dostavit na odbor dopravy s platným občanským průkazem, jednou fotografií a přímo na úřadě si vyplní žádost o výměnu,“ připomněla Kateřina Kotková, mluvčí Městského úřadu v České Lípě.

Jestliže po Novém roce policisté chytí řidiče se starým řidičákem, hrozí mu pokuta až do výše dvou tisíc korun. Donedávna však úřady zely prázdnotou, a tak lze očekávat, že nyní se na povinnou výměnu nahrnou stovky zájemců, možná i se strašákem pokuty za zády.

Zbývají poslední dva týdny

„Do desátého prosince jsme rozšířili úřední hodiny i na pátek, kdy máme pro veřejnost otevřeno od osmi do půl dvanácté,“ upřesnila mluvčí Kateřina Kotková.

Doba výměny trvá přibližně tři týdny, a tak je desátý prosinec nejzazší termín pro opozdilce, aby si podali žádost.

Po skončení této druhé etapy výměny přijde hned od začátku příštího roku etapa závěrečná, kdy se budou měnit řidičská oprávnění vydaná od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.

Podle harmonogramu by pak v roce 2014 měli všichni čeští řidiči jediný, tzv.europrůkaz, který má rozměry jako běžná kreditní karta.

Úřední hodiny
do 10. prosince:
pondělí a středa
8:00 – 11:30
12:30 – 17:00
úterý, čtvrtek a pátek
8:00 – 11:30

Autor: Tomáš Mařas