Lehčí mohou být až o zhruba dva tisíce korun. Tolik se totiž ve Starých Splavech platí za odtahovou službu. A ta má přes prázdniny, kdy tam působí, žně.

O tom, zda člověk zaplatí pokutu či nikoliv, přitom rozhoduje žlutá čára podél silnice. Až na několik ulic se totiž na celém území Starých Splavů nesmí parkovat. A místa zákazu lemuje právě žlutá linka. Ta však na mnoha úsecích není vidět. Řidiči tak často své auto v dobré víře nechají tam, kde se podle nich parkovat může. A nestačí se divit, když vůz na svém místě nestojí.

„Každý řidič přeci ví, že když někde zaparkuje, musí na silnici zbýt předepsaný počet metrů, aby tudy projela třeba záchranka nebo hasiči. Ulice ve Splavech jsou úzké. Stávalo se, že tudy neprojeli místní ke svým domům nebo právě záchranáři. Abychom udrželi silnici průjezdnou, museli jsme před dvěma lety přistoupit k odtahovce," hájí se starostka Doks Eva Burešová.

Daleko od pláže

Podle ní jsou místa, kde řidičům mohou auto odtáhnout, ve Starých Splavech dobře označená. Hned u vjezdu řidiče praští do očí nápis „Zákaz parkování ve Starých Splavech, použijte centrální parkoviště". Cedule se zákazem stání a obrázkem odtahové služby visí na každém druhém sloupu. Pomoci má i zmíněná žlutá čára. Přesto řidiči nařízení nerespektují. Centrální parkoviště je totiž zhruba kilometr od pláže. Spoustě lidem se nechce chodit tak daleko, a tak zkouší své štěstí v ulicích.

Nepříjemný zážitek si z výletu odnesla také známá Jiřího Šafry. „Stála mezi dalšími auty na lázeňském vrchu. Žluté čáry podél silnice si nevšimla, není tam totiž skoro vidět. Auto jí odtáhli na záchytné parkoviště. Chtěli po ní pak 1,5 tisíce za odtažení, 200 korun za odstavení na parkoviště a ještě několik stovek pokutu. A to vše jen kvůli neviditelné žluté čáře," zlobí se Jiří Šafra a dodává, že nešťastná situace okolo parkování odvádí ze Starých Splavů turisty.
„Kdyby mi někde takhle odtáhli auto, tak mě tam už v životě neuvidí," poznamenal.

Dva tisíce se platí za odtažení

Odtahovou službu si město Doksy nasmlouvává jen na letní sezónu. Hříšníky, kteří zastaví na zákazu, hlídají městští strážníci. Na jejich popud pak vyjede odtahová služba, která auto naloží a odveze na záchytné parkoviště. Tam si ho majitel za asistence policistů a zaměstnance odtahovky vyzvedne. Strážníkům zaplatí několik stovek jako pokutu za přestupek. Odtahové službě pak náleží 1,5 tisíce korun za odtažení. Soukromý majitel záchytného parkoviště si účtuje 200 korun za odstavení auta.

„Ten, kdo u sebe potřebnou sumu nemá, může si dojet vybrat z bankomatu. Musí nám ale nechat třeba mobilní telefon jako zástavu," řekl Jakub Bláha z odtahové služby AP Fest s.r.o.

„Centrální parkoviště patří soukromníkovi. Máme s ním dohodu, aby držel cenu za celodenní parkování na padesátikoruně," podotkla Eva Burešová. Částku za odstavení na záchytném parkovišti ale město nijak neovlivňuje. „Vysokou cenu chápu jako trest pro provinilce," doplnila dokská starostka.
Neúnosnou situaci by pomohlo vyřešit další parkoviště blíž u pláže. Město ho postavit nemůže, nemá vhodné pozemky. Vybudovat by ho mohla společnost Aquapark Staré Splavy, která nyní pro své návštěvníky kyvadlově zdarma jezdí na centrální parkoviště. Rozhodnout o záměru ale musí nejprve dokští zastupitelé.