Do kampaně, kterou pátým rokem pořádá Mezinárodní sdružení optiků, se letos zapojila i Česká Lípa, kde si budou moci řidiči nechat otestovat zrak v úterý 6. června od 9 do 15 hodin v Městském informačním centru.

Screening zraku se provádí na speciálním přístroji – visiotestu, který otestuje vidění na dálku nebo za tmy, za šera, za mlhy, při dešti nebo při oslnění protijedoucím vozidlem. Také se ověřuje prostorové vidění, barvocit a skryté šilhání. Dle závažnosti prokázané vady zraku optometrista nebo oční lékař, který test provádí, doporučí návštěvu specializovaného zdravotnického zařízení nebo oční optiky.

Podle policejních statistik jen loni z důvodu snížené viditelnosti zemřelo na českých silnicích 114 lidí, což je 21 procent z celkového počtu usmrcených. „Zjišťujeme, že na českých silnicích jsou řidiči, kteří špatně vidí. Řidič bez oční korekce je schopen rozeznat chodce na 200 metrů, ale u řidičů s problémy s viděním či očními vadami se vzdálenost může snižovat až na 50 metrů,“ uvedl vedoucí Besipu Martin Farář.
Mezi nejčastější oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, který způsobuje nepřesné zaostření světla na sítnici. Podle očních odborníků je zhoršená taková ostrost vidění, která se pohybuje pod hranicí 70 procent.