Agresivita těch, kteří usedají za volant, stoupá. Pohyb po silnicích se stává nebezpečným, a to jak pro samotné jeho účastníky, tak i pro policisty, kteří musí proti agresivním řidičům zasahovat.
„Bohužel toto už není výjimečný jev. Dochází ke stále častějším útokům na policisty, a to jak v rámci slovního jednání, tak i v najíždění motorovým vozidlem,“ řekl Milan Bradáč z Okresního ředitelství Policie ČR v České Lípě.
Podle Milana Bradáče jdou řidiči mnohokrát za hranice slušnosti. „Slušný občan s námi žádné problémy nemá. Neurvalí jsou častěji ti, kteří už měli v minulosti co do činění s policií, ovšem díky přestupku, nebo trestnému činu, kterého se dopustili,“ dodal Milan Bradáč.
Na Českolipsku dochází k razantnějším útokům na policisty zhruba jednou měsíčně, slovní napadání a různé „vtipné“ řeči jsou prakticky na denním pořádku. Policisté častěji uskakují před řidiči, kteří se do nich pokoušejí trefit svým plechovým miláčkem. Mnohem více se tohoto dopouštějí řidiči, kteří před jízdou něco popili nebo ti, kteří nemají řidičský průkaz.
Automobil jako zbraň
Zákon na tento typ napadení policisty pomocí motorového vozidla pamatuje jako na útok na veřejného činitele se zbraní.
Podle policistů také velmi záleží na tom, kdo usedá za volant. „Ano, je pravda, že záleží na tom, jakého jsou řidiči postavení. Lidé, kteří vykonávají dělnické profese jsou mnohem pokornější než ti, kteří dávají své úspěchy a dostatek peněz okázale najevo,“ podělil se o své zkušenosti velitel českolipského dopravního inspektorátu Staša Zikmund. Takoví řidiči se domnívají, že jsou neprůstřelní a podle toho se také chovají.
Podle Staši Zikmunda se všude na silnicích rozmáhá trend neúcty k životu. „Předjíždění na plné čáře a navíc v nepřehledném terénu není ničím novým,“ uzavřel Staša Zikmund.

Další zprávy z českolipského regionu