. „Po celý týden sledujeme, jestli někde nezačalo hořet. Ve všední dny hlídá lesy náš personál, během víkendu nastupují požární hlídky,“ uvedl Jaroslav Junek, lesní správce Lesů ČR na Českolipsku. „Letecký monitoring v současné době nefunguje, ale ten zajišťuje naše generální ředitelství a ministerstvo,“ dodal.
Podle Jaroslava Junka se dá chování návštěvníků rozdělit na ty slušné, kteří se pohybují po vyznačených cestách a oheň nerozdělávají a na ty, kteří zákazy nerespektují. Požár lesa u Tuhaně způsobili právě neopatrní návštěvníci.
Lesníci proto apelují na turisty i cyklisty, aby se pohybovali jen po vyznačených cestách a byli opatrní při manipulaci s ohněm.
Mluvčí hasičského záchranného sboru LK Iva Michalíčková připomíná kuřákům, že i malá jiskřička od cigarety nebo sirky může způsobit požár. Mluvčí hasičů také připomněla, že otevřený oheň mohou táborníci rozdělat v minimální padesátimetrové vzdálenosti od lesa. „Měli by mít připravené základní hasební prostředky – vědro s vodou, písek a lopaty – aby v případě nutnosti mohli oheň okamžitě uhasit,“ zdůraznila. „Pokud se změní počasí a přijde silný vítr, je nutné oheň okamžitě udusit, aby se nerozšířil.“
Zajímalo nás také, jaké riziko hrozí během nadcházející techno party, která by měla v pátek začít na loukách u Horní Libchavy. „O této akci zatím informace nemám, ale dohled hasičů v takových případech zajišťuje starosta obce, kde se akce koná,“ řekla Iva Michalíčková. Riziko se během akce, na které se sejdou stovky technařů, zvyšuje mnohonásobně, a tak budou mít dobrovolní hasiči o víkendu plné ruce práce.