Předchozí
1 z 12
Další

Leden

Řidiči zuří nad zablokovanou trasou v České Lípě

Firma JTH uzavřela v České Lípě rušnou cestu, kterou kdysi postavila na pozemku města. Za několik posledních let své existence si na silnici spojující sídliště Špičák s areálem obchodního centra s hypermarketem Albertem a OBI zvykli spousty motoristů i chodců. Nedokáží si vysvětlit, proč před několika dny tuto rušnou trasu zablokovaly zátarasy osazené značkami se zákazem vjezdu. Přestože se k nákupním centrům lze dostat i po Borské ulici, lidé dávají najevo, že by o oblíbenou cestu neradi přišli.

Nad otevřeným, vyhroceným problémem ale zatím panuje spíš jen mlčení i „mlžení“. Důvodem demonstrativního kroku tak nejspíš budou skryté podnikatelské zájmy a výpověď nájemní smlouvy, kterou developerské firmě ze skupiny JTH už před rokem dalo město. Nyní uzavřený, zhruba 200 metrový úsek silnice vystavěla právě tato soukromá firma.

Záchranáři se psy pátrali v Zákupech pod sutinami památky

Pravděpodobně kvůli výkyvům zimního počasí, zatékání a celkové katastrofální zchátralosti bývalého hospodářského dvora státního zámku v Zákupech se zřítila jedna část budovy na severní straně. Záchranáři nejprve ověřili, že se pod troskami nikdo nenalézá. Areál střežili policisté.

„V severním křídle hospodářského dvora, kde byly kdysi chlévy se vyvalilo zdivo o rozměrech zhruba deset metrů na výšku a šest metrů šířky,“ konstatoval kastelán zámku Petr Weiss. 

Město Doksy mění od 1. února firmu na svoz odpadu, chce ušetřit a mít kontrolu

Po mnoha letech, kdy lidé u Máchova jezera odhazovali své odpadky do popelnic a kontejnerů s logem firmy AVE, jsou její dny sečteny. Město Doksy se pustí do svozu komunálního odpadu samo, prostřednictvím společnosti svazku obcí EKOD.

Sklady po Sovětech, které byly v Ralsku, šly k zemi

Se zemí už postupně srovnali dělníci na rozlehlém území bývalého vojenského prostoru v Ralsku sklady, ubikace vojáků, kotelny, rampy, ale i kulturní dům, požární nádrž, letní kino či generální štáb s ubytovnou. Na objednávku Libereckého kraje, který zde chce mít čisto a bezpečno. Demolice stojí milióny korun.

Únor

Továrna v České Lípě koupila unikátní laser za miliony

Až pro člověka nerozlišitelnou přesnost, nové možnosti a pozoruhodné služby zajistí pro velkou továrnu na LED osvětlení v České Lípě speciální CNC laser. Firma Modus, která je největším tuzemským výrobcem tohoto sortimentu, do těžkého stroje s výjimečnými parametry investovala 18 milionů korun.

Novinka, kterou CNC laser v Modusu je, ve srovnání se svým předchůdcem spotřebuje třetinu elektrické energie a také je třikrát rychlejší. Stroj navíc dokáže řezat ze silnějšího plechu, a firma proto dokáže vyrobit i svítidla odolná proti vyšším teplotám, které se vytváří v některých průmyslových provozech a halách. Nový laser je součástí další fáze rozvoje českolipské firmy.

„Zakoupením nového zařízení zvyšujeme konkurenceschopnost našeho závodu. Nový stroj disponuje funkcí automatického vykládání dílů a dovede řezat i silnější plech, který slouží pro výrobu hliníkových svítidel odolnějších v průmyslových provozech s vyšší teplotou okolního prostředí,“ vysvětlil Jan Kavka, obchodní ředitel společnosti Modus.

Dům ve Cvikově je šancí pro soběstačné seniory

Nádherné a bezbariérové bydlení přichystal Cvikov pro staré občany, kteří jsou stále samostatní v Komunitním domě seniorů. Chátrající budovu na ulici Československé armády citlivě zrekonstruoval. Kdysi v ní přebývaly celé generace švadlen z tamního oděvního učiliště, pak už sloužila jen během léta jako tábor Domu dětí a mládeže Cvikováček a zbytek roku dům zůstal nevyužitý.

360 žáků, kteří studují v České Lípě, neumí česky

Do nebe volajícím problémem se stává v České Lípě fakt, že na 360 žáků zdejších základních a mateřských škol vůbec neumí nebo jen velmi málo rozumí česky. Přitom jazyk je zásadní otázkou k zlepšení soužití a vzájemných vztahů mezi cizinci a ostatními obyvateli. Přestože podle lidí by s aktivitou měly přijít firmy, které zahraniční dělníky do města přivábily, chopilo se jí město.

Radní nasměrovali v první řadě pozornost na výuku českého jazyka pro žáky, kteří česky neumějí a to v rámci projektu na podporu integrace cizinců. Do něj se kromě radnice zapojují základní školy Špičák, Slovanka, Dr. M. Tyrše a Lada, ale i mateřské školy v ulici Bratří Čapků a na Špičáku a českolipská „univerzita třetího věku.“

Hlavní aktivitou bude především výuka českého jazyka v době vyučování, individuální přístup v doučování českého jazyka, týdenní kurzy češtiny a také přípravný kurz českého jazyka před vstupem dítěte do 1. třídy. „Děti cizinců mají povinnost po příjezdu do naší země chodit do školy, to ukládá zákon. Bohužel zákon už vůbec nemyslí na to, aby dal těmto dětem čas se náš jazyk naučit,“ přiblížila část problému starostka města Jitka Volfová (ANO). Podle ní, je to jeden z důvodů, proč pak zbytečně vznikají nepříjemné situace, nejrůznější nedorozumění mezi cizinci a majoritní společností.

Ministryně zaujala starosty, podnikatele i studenty v České Lípě

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí České republiky Alena Schillerová navštívila Českou Lípu a Stráž pod Ralskem. Zaujala věcnou argumentací, rozhledem i přívětivostí. Její celodenní program začal ve Ville Hrdlička v České Lípě setkáním u kulatého stolu s českolipskými podnikateli a zástupci samospráv z České Lípy, Mimoně a Ralska. Podnikatel Martin Hrdlička, který ji jako první v Lípě přivítal, po jednání vyzdvihl otevřenost paní ministryně jednat i o komplikovaných tématech současnosti.

Březen

Smrt Evy Pilarové zasáhla celou republiku. Truchlili i lidé v Dubé, „Pilarka“ patřila mezi ně

Zpráva o skonu legendární české zpěvačky Evy Pilarové zasáhla nejen její dlouholeté fanoušky z bývalého Československa, ale také obyvatele Dubé a okolí. Na radnici visela černá vlajka a vzniklo zde i malé pietní místo, kde lidé zapalovali svíčky. Už řadu let, co sem začala jezdit chalupařit, se tu cítila dobře. Ještě během loňského srpna, kdy zde slavila 80. narozeniny zpívala z pódia své hity.

Covid-19

Nemocnice zrušila veškeré plánované operace

Stejně jako všechny ostatní nemocnice v Libereckém kraji zrušila i Nemocnice s poliklinikou v České Lípě s okamžitou platností veškerou neakutní, tedy odkladnou péči. Od úterý 17. března 2020 zavřela NsP i své odborné poradny a zrušila neakutní návštěvy ambulancí.

Soudci odročují, vyřizují jen neodkladné věci

V dosud nepoznaném režimu a především za zvýšených bezpečnostních podmínek pracují v rouškách soudci a zaměstnanci Okresního soudu v České Lípě. Řadu plánovaných stání raději odložili. Někteří po jarních prázdninách sami skončili v karanténě. Nicméně plně soudci rozhodují nutné věci jako jsou vazby, kdy konkrétně v úterý soudkyně poslala do vazby zloděje. Podobně bez omezení vydávají zatykače, předběžná opatření týkající se dětí a domácího násilí.

Pacienti v Lípě už mohou využívat „polní nemocnici“

Krok, který za více než sto let existence nemocnice v České Lípě nemá obdoby, musela v souvislosti s hrozbou šíření nemoci COVID 19 uskutečnit Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa (NsP). Po přípravách a v koordinaci s krajským krizovým štábem a Libereckým krajem NsP oznámila, že ve svém areálu zřídila takzvanou „polní nemocnici“. Opatření, jehož realizace trvala několik dnů, navazuje i na nedávné zavedení přísných bezpečnostních opatření, na třídění příchozích pacientů a na zastavení všech neakutních operací.

„V našem epidemiologickém plánu máme budovy a nemocnice, které budou schopny do sebe pojmout dostatek místa pro pacienty,“ potvrdil koncem týdne náměstek hejtmana Přemysl Sobotka (ODS) prvotní dohady o zřizování „polní nemocnice“ v areálu NsP v České Lípě.

Duben

Barokní klenot v Horní Polici získal nové zvony

Pověst o odlétání zvonů do Říma na Velikonoce je všeobecně známá. S nadsázkou, ale právě vyzdvižené, tři nové zvony Marie, Anna a Františka v Horní Polici, na Zelený čtvrtek určitě nikam „neodletí“. Přestože se zatím po kraji neline jejich magický hlas, byla náročná operace v pravdě historickou událostí. Jejich žehnání je zatím plánováno až na 27. června, i když farníci v tuto chvíli neví, zda již budou veřejné akce možné.

„Svá jména mají na počet velkovévodkyně Anny Marie Františky Toskánské, která v 18. století kostel rozšířila a zasloužila se o slávu tohoto poutního místa na severu Čech.“ vysvětlila Jana Chadimová, manažerka projektu zásadní a dosud nebývalé rekonstrukce areálu kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Zvony odlil v loňském roce v nizozemském Astenu zbraslavský zvonař Petr Rudolf Manoušek, který byl teď hlavním organizátorem jejich vyzdvižení. A řada na jejich osazení přišla po nedávno dokončené opravě tamní unikátní, volně stojící zvonice z roku 1722. Všechny bude možné rozeznívat jak ručně, tak pomocí bezdotykového magnetického zařízení.

Covid-19

Pandemie zasáhla i průmysl. Část firem poslala dělníky domů

Dopady pandemie a s tím spojené nepoznané krize zasáhly do života většiny podniků v českolipské průmyslové zóně. Především na ty ze sektoru „automotive“, co jsou odkázány na chod automobilek, které zásobují díly do automobilů. Větší část z nich nyní poslala své zaměstnance domů, minimálně na dva týdny. Výjimkou je ještě továrna Jifeng v lokalitě Dobranov. Výrobu tam pouze omezili. Jejich zákazníci ohlásili, že na několik týdnů přerušili výrobu a proto nemá závod odbyt a momentálně plní sklady.

Radnice na Českolipsku vybavily seniory. Další roušky a dezinfekci chystají

Zhruba třináct tisíc roušek našlo své místo ve schránkách obyvatel České Lípy a jejích přidružených obcí, jejichž věk přesáhl 65 let. Rozvoz roušek zhruba šest a půl tisícům seniorům začal na konci března a postupně ho zajistili do domácností místní dobrovolní hasiči. Starým lidem vkládali do schránek balíčky se dvěma rouškami a návodem na jejich použití. 

Zákupy se dočkaly, stavba obchvatu začala

Snížit hlučnost, prašnost i riziko nehod v dopravně přetíženém centru Zákup na Českolipsku má severozápadní obchvat města. Liberecký kraj, který je investorem stavby, získal na zhruba kilometr a půl dlouhý obchvat dotaci z Evropské unie, která pokryje většinu celkových nákladů, vyčíslených na 47 milionů korun.

Květen

Letní cyklobus na Českolipsku vyjíždí. Spojí krásná místa

Nevíte, kde si provětrat hlavu, protáhnout tělo? Vyzkoušejte novinku – speciální autobusovou linku označenou číslem 469. Ta o víkendech propojí Českolipsko a Novoborsko s jedinečným okolím Jetřichovic na Děčínsku. Určený autobus vybavený přívěsem pro až 30 bicyklů pojede po trase Česká Lípa – Sloup v Čechách - Nový Bor – Polevsko – Kamenický Šenov – Česká Kamenice – Jetřichovice.

Cyklostezka z Mimoně bude. Lidem v Ploužnici zajistí bezpečí

I když se už od odchodu sovětských vojáků cesty v bývalém vojenském prostoru Ralsko těšily zájmu cyklistů, opravdické cyklostezky zde chyběly. Především obyvatelé městské části Ploužnice dlouhá léta volali po bezpečné trase, kterou by se mohli dostávat do nedaleké Mimoně. Dočkají se až nyní.

A to díky nedávno přiznané dotaci 25 milionů korun od Státního fondu dopravní infrastruktury, ale i starostovu úsilí a přípravě projektu. „Mám z posunu radost, vadilo mně, že se celá akce řeší bezmála 15 let. Už v roce 2006 byla uvedena v investičních plánech jako prioritní,“ uvedl starosta města Ralsko Miloslav Tůma (ANO), který předpokládá, že v budoucnu cyklostezku ještě protáhnou opačným směrem, do Kuřívod.

Covid-19

Děti na Českolipsku neskrývaly radost, že jsou ve škole

I když je docházka do školy nadále dobrovolná, velká část žáků z prvních stupňů základních škol na Českolipsku přišla s nadšením.

Ředitelé škol a učitelé se museli vypořádat s řadou mimořádných organizačních opatření. Třídy nyní například mohou mít pouze 15 žáků, někde se proto školy nevyhnuly dělení do skupin. Někde děti přichází do školy i na odpolední blok.

Prošel si nákazou. Teď mladík pomáhá

Nakažení, nepříjemný průběh nemoci, uzdravení a následné darování krevní plazmy obsahující protilátky na covid-19. Tak se dá shrnout boj třiadvacetiletého Jonáše Jirouta z Českolipska s koronavirem. Ten se pravděpodobně nakazil v Brazílii.

„Šmejdi“ líčili na chudáky. Peníze z úvěrů jim brali

Českolipský soud musel pro 23 obžalovaných z úvěrových podvodů otevřít mimořádně největší sál. Potřebovali peníze. Uvěřili vábení darebáků, že je mohou získat z bankovních nebo spotřebitelských úvěrů na padělaná potvrzení o zaměstnání a výplatě.

Nyní se s nimi ocitli na lavici obžalovaných a hrozí jim vězení. Jejich úvěrovými podvody se právě teď začal zabývat Okresní soud v České Lípě. Dopustit se jich mělo třináct, vesměs velmi mladých, mužů a deset žen. Většinou Rómů a lidí dlouhodobě bez práce. Až ohromující podíly z vybraných peněz „darovali“ organizátorům tohoto zla. Skoro všichni bez reálné šance velké dluhy splatit.

Červen

Lípa pošle milióny na aktivity svých občanů. Použije dotace

Zastupitelé České Lípy prosadili, že štědré dotace pro aktivity občanů nezkrátí. I když je pravděpodobné, že město čekají po koronavirové krizi nižší příjmy. Desítkám žadatelů rozdělili skoro 26 miliónů korun, připravených v deseti dotačních programech města. Jak informovala mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová, z částky 27,5 miliónu korun ušetřili 1,8 miliónů korun.

Kromě peněz z těchto programů rozhodovali také o třech žádostech o individuální dotace. Jako obvykle, nejvyšší částka čekala na sportovce. Dostali téměř 13 miliónů korun. Druhým nejbohatším byl program na podporu registrovaných sociálních služeb. „Mezi tradiční příjemce s nejvyšší finanční dotací patří sportovní kluby, ale také poskytovatelé sociálních služeb. Oproti loňsku byly vyčerpány dotace v oblasti životního prostředí a cestovního ruchu,“ potvrdila Kňákal Brožová.

Tlustec

Voliči dali obci zelenou. Referendum je ale závazné jen z poloviny

Čísla promluvila. Referendum o postoji obce Brniště k těžbě kamene z kopce Tlustec je platné. Výjimečné příležitosti vyjádřit se k tak závažnému problému hlasováním v plebiscitu využilo celkem 526 občanů z 1061 oprávněných voličů Brniště. Místní referendum k otázkám, týkajících se postoje obce k záměru soukromé společnosti těžit čedič na kopci Tlustec podpořila svou účastí necelá polovina občanů (49,58%).

Výsledek referenda je ovšem závazný jen u první ze dvou otázek. A to v otázce zda jsou pro, aby jejich obec jakkoli souhlasila nebo podporovala povolení a provádění těžby v dobývacím prostoru Luhov. Pro souhlas a podporu těžby hlasovalo 305 zdejších voličů (57,98% z oprávněných voličů, co se referenda zúčastnili). Spolupráci obce s těžaři a podporu těžby v této otázce odmítlo 204 obyvatel. Na druhou z otázek, zda souhlasí, aby zastupitelstvo Brniště přijalo negativní stanovisko vůči těžbě v lomu pak odpovědělo kladně 231 občanů, kteří přišli volit. Pro zamítavou odpověď bylo 260 z 526 hlasujících občanů vesnice. A v této otázce není výsledek referenda závazný.

Chirurgie v České Lípě prokoukla. Pacienti si polepší

Novotou zářící lůžka, pokoje, chodby, toalety, koupelny i další zázemí čekají na pacienty, kteří se ocitnou kvůli řešení svého zdravotního problému na chirurgickém oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě (NsP).

Po rekonstrukci a proměně nabízí vyspělé technologie i lepší prostředí ošetřujícímu personálu, sesterny, vyšetřovny či lékařské pokoje. Jedno z klíčových oddělení, které bylo léta rozděleno do dvou podlaží, je nyní soustředěno celé jen do šestého patra. Všech 60 lůžek. Personál ani třeba návštěvy nemusí už běhat jinam.

Skalice u České Lípy se raduje z nové školy

Není to fráze: škola pro Skalici u České Lípy znamená opravdu hodně. Nejen, že o její zachování před léty bojovala až u Ústavního soudu, ale dlouhodobě o ni vzorně pečuje. Vloni obec dokonce začala školní budovu pro druhý stupeň přistavovat. I špičkově vybavovat.

Výsledek teď představila široké veřejnosti. „Máme nádherné učebny a už se těšíme až v nich po prázdninách začneme učit,“ prohlásila při slavnosti k ukončení modernizace ředitelka školy Michaela Ladýřová. „Máme tady teď samé úžasné pomůcky, o IT tabulích ani nemluvím, ale třeba mikroskopy přes počítač a další,“ řekla. V přístavbě školy vznikly nové moderní odborné učebny, odborné kabinety, šatny a veškerá sociální zařízení a ostatní zázemí včetně výtahu.

Davy v Horní Polici obdivovaly dílo restaurátorů i hlas varhan

Opravený barokní skvost září do dálky. Dosud nebývalou rekonstrukcí prošel areál kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Za dob své největší slávy byl vyhlášeným poutním místem, kam každý rok mířily desítky tisíc poutníků. Jeho otevření, po dvouletém uzavření, si nenechali ujít věřící z širokého okolí, i řada veřejných osobností. Třeba místní farník europoslanec Alexandr Vondra, nebo hejtman Martin Půta.

Červenec

Vrah mladé matky vyslechl definitivní trest: 15 let vězení a 1 milión korun

Vrchní soud v Praze zmírnil Davidu F. (26) rozsudek sedmnáctiletého vězení za ubodání bývalé přítelkyně Venduly P. (28), matky malého chlapce, kterou spáchal 5. listopadu loňského roku. Nyní změněný trest padl během nouzového stavu u Krajského soudu v Liberci, kdy vzhledem k přísným opatřením soudu médiím „unikl“ a proti němuž se obžalovaný odvolal. K zločinu se sice doznal, ale kvalifikace podle přísného třetího odstavce se mu zdála až moc tvrdá. Navíc, vraždu prý neměl předem promyšlenou. Vrchní soud nyní věc přezkoumal a trest Davidovi F. snížil o dva roky. V žaláři by tak měl zůstat 15 let.

Senát Vrchního soudu v Praze rozhodl o nižším trestu, protože se přiklonil k tvrzení, že vražda v bytě oběti na českolipském sídlišti Kopeček nebyla natolik trýznivá, aby naplnila přísnější právní kvalifikaci. Pražský soud Davidovi F. zároveň o jeden milión korun snížil i krajským soudem uloženou povinnost nahradit nemajetkovou újmu ve výši 2 milióny Kč nezletilému synovi zavražděné Venduly P.

Někdejší politik z Lípy čelí trestnímu oznámení

Na podané trestní oznámení a možnou zpronevěru či podvody, kterých se měl dopustit bývalý českolipský místostarosta Jan Stejskal (ODS) jako jednatel městské společnosti Českolipská informační (ČLIS) veřejně upozornil jeho nástupce Petr Jeník (Piráti). Ten je zároveň členem zastupitelstva v České Lípě. „Šetření pokračuje, u podání vysvětlení už bylo více lidí včetně zaměstnanců Českolipské informační,“ řekl Deníku Petr Jeník, který navíc je pro podzimní volby kandidátem Pirátské strany na post senátora za Českolipsko.

Právě Pirátská strana teď celou záležitost medializovala. Podle krajské policejní mluvčí Ivany Balákové není možné v tuto chvíli postup komentovat: „Policie ČR neposkytuje informace o své činnosti a vyšetřování v souvislosti s konkrétními jmény,“ sdělila mluvčí Baláková. Sám Jan Stejskal se nechce v tuto chvíli k záležitosti vyjadřovat.

V Kamenickém Šenově sesadili starostu a slibují obezřetné investice

Za pomyslnou kudlu do zad označil své nečekané odvolání dosavadní starosta Kamenického Šenova František Kučera (52) ze SNK „Kamenický Šenov“. Stalo se tak na zasedání městského zastupitelstva. V čele města byl Kučera již třetí volební období.

Nové vedení v čele se starostou Michalem Třešňákem (38), který je zastupitelem za sdružení Naše město, sesazenému Kučerovi vyčítá především váznoucí komunikaci se zastupiteli, ale také s občany. „Byla to rána z čistého nebe. Místo projednání důležitého bodu rekonstrukce Sokolovny, na kterém už dlouho pracujeme a dostali jsme na projekt dotace, navrhla opozice odvolání moje i rady, díky přeběhlíkovi a falši jim krok vyšel,“ komentoval událost Kučera.

Tanečníci z Duhy dostali výpověď

Je to černé na bílém. S výpovědí od pronajímatele prostor v českolipské ZUŠ, které dlouhá léta využívala se musí vypořádat známá Taneční škola Duha v České Lípě (TŠ Duha). Její zakladatel a šéf Karel Řídel je právním krokem Marka Kučery, ředitele Základní umělecké školy, rozhořčen. Ten odmítl jakékoliv spekulace, důvodem výpovědi je prý pouze zájem využít uvolněné místo pro vlastní aktivity.

„Tato výpověď, v níž ani není uveden důvod, je pro naši školu likvidační,“ uvedl Karel Řídel. Je přesvědčen, že ředitel ZUŠ chce jeho taneční školu pouze vystrnadit: „Vyčítá nám malichernosti a není to o tom, že jim chybí prostory. Nechci školu opustit, ale budu muset,“ opakoval Řídel. Ovšem o nabídce jiných prostor nechce slyšet.

„Řádně platíme nájemné, za uplynulý rok to bylo téměř 163 tisíc korun,“ podotkl. „Duha“, která začíná svoji třicátou sezónu byla celou svoji existenci spjatá právě s prostorami v bývalém sídle komunistické strany – v „Bílém domě“, později určeném výchově dětí a mládeže. Třídu, sál a zázemí v přízemí ZUŠ má opustit do 30. září.„Není to hezký dárek k našemu jubileu. Za ta léta jsme tu učili tančit přes devět tisíc žáků, od dětí po seniory,“ řekl Řídel.

Lidé v Horní Libchavě brojí proti chystané přeložce

Více škod než užitku, tak vidí lidé z vsí u České Lípy přínos státem zamýšlené gigantické novostavby přeložky silnice 1/13 z Děčína na Českolipsko. Narychlo svolané setkání k tomuto téměř zapomenutému, avšak „živému“ projektu státu si nenechaly ujít desítky občanů Horní Libchavy.

Není jim lhostejné, že se jim v případě jeho uskutečnění výrazně zhorší kvalita bydlení kvůli které se sem řada z nich přistěhovala a také do ní investovala miliony korun. „Šla jsem sem za pěkným prostředím. Určitě nechci žít v obci, která bude „skřípnutá“ mezi dvěma obchvaty,“ říká jedna z organizátorek setkání Kateřina Mervínská.

Srpen

Jazzový festival v Dubé bude poctou legendě Pilarové

Jazz, swing i rock n´roll v nejvyšší kvalitě uslyší návštěvníci letošního ročníku Mezinárodních jazzových dnů v Dubé. Uctí zároveň památku letos zesnulé zpěvačky a místní chalupářky Evy Pilarové. Celý festival již tradičně programově řídí její dlouholetý přítel, známý jazzový hudebník a skladatel Vít Fiala se kterým kdysi zdejší jazzové dny společně založili.„Vzpomínat budeme, ale nijak truchlivě, příliš smutné vzpomínání by si paní Eva vůbec nepřála,“ řekl Deníku Vít Fiala.

Legenda na festivalu vystoupila ještě vloni, kde sklidila velké ovace. A přijímala dárky a gratulace ke svému životnímu jubileu 80.narozeninám.

Oblíbené občerstvení u Varhan turistům chybí

U Panské skály aneb čedičových Varhan, tedy u jednoho z nejvyhledávanějších turistických cílů na Českolipsku aktuálně nemají turisté možnost rychlého občerstvení. Pouze chladničku s coca-colou v infocentru (IC).

Na velkém městském parkovišti, kde je IC a toalety tu od roku 2014 provozovali stánek manželé Petrželovi z Kamenického Šenova. Nabízeli čepovanou kofolu, pivečko, langoše, párek v rohlíku, klobásky, kávičky a jiné klasické pochutiny, na které se těší lidé na výletě. Letos na jaře jim kamenickošenovská radnice vypověděla nájemní smlouvu na pozemek, na kterém stánek měli postavený.„Lidé mi volají a ptají se kde jsme a proč jsme skončili, dožadují se vysvětlení a my ani nevíme co vlastně na to říci,“ řekla Beata Petrželová. 

Oficiálním důvodem byla změna vyhlášky a to, že stánek stál na místě, kudy vede plynová přípojka. Paradoxně jim ale uvedené místo na potrubí určilo město.

Festival Mácháč byl letos skromnější, i tak bavil hudbou prvotřídních dýdžejů

Výrazně méně návštěvníků, přísnější nařízení hygieniků, složitější organizace, ale i klidnější průběh a méně hluku v noci. Místo jedné obří akce čtyři menší open air party na pláži Klůček a na Bílém Kameni. Takový byl právě skončený festival taneční hudby „Mácháč“ v Doksech.

Letos se musel ve svém rozsahu „uskromnit“, kvůli pandemii a vládním omezením. Vzhledem k aktuálním epidemiologickým  opatřením se každý den mohl jednotlivé akce zúčastnit maximálně jeden tisíc osob včetně pořadatelů. Na akci tak přijeli převážně jen tuzemští návštěvníci i hudebníci. Jak komentoval mluvčí festivalu Petr Tajčman, ročník byl hodně odlišný od těch předchozích.

Místo jednoho velkého festivalu mohli uspořádat pouze menší akce, které byly celkem čtyři s maximální kapacitou 1.000 osob a nesly společný název Mácháč Forever. „Z našeho pohledu měly všechny bezproblémový průběh, a to zejména díky návštěvníkům,“ řekl Tajčman. Podle něj většina dbala pokynů pořadatelů a nařízení Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Obyvatele Doks už neděsí skládka plastů

S velkou úlevou sledovali lidé v Doksech, jak v posledních dnech z areálu bývalé sodovkárny ve Valdštejnské ulici mizí haldy plastového odpadu. Ten tam zůstával zčásti už léta, po někdejší podnikatelské aktivitě společnosti Exelsior group s. r. o., ale také další tuny tam vloni na podzim stihly zavézt kamiony z Itálie. To vyvolalo ostrý odpor místních občanů a pozornost státních orgánů, které pokračování dovozu zarazily.

V Zákupech zvyšují návštěvnickou atraktivitu


Kašnu na nádvoří zámku v Zákupech bude nově zdobit sklářské dílo. Památka cílí také na cykloturisty, otevře pro ně zastřešenou kolárnu. Červencová návštěvnost potěšila kastelány českých hradů a zámků. Sice ubylo zahraničních turistů, ale Češi památky podpořili. Výjimkou není ani zámek Zákupy, který si připravil pro návštěvníky řadu novinek.

Září

Budoucí farmáři z České Lípy získali nový traktor

„Jede traktor, je to zetor,“ napadl některé z učňů českolipské střední odborné školy a učiliště popěvek z hitu kapely Visací zámek. I když v hudebním klipu tvůrci předvádí historické traktory kdysi tak slavného brněnského podniku. Nikoliv právě škole předaný supermoderní Zetor Proxima GP 100 červené barvy, který poprvé zaparkoval před nedávno postavenou skladovou a předváděcí halou jejich školy.

"Silák" s českým motorem a italským designem tak doplňuje od včera poměrně rozsáhlý park vozidel, starších traktorů, zemědělské techniky, kterou škola využívá pro hospodaření na pronajatých polích a pro výuku v oborech zemědělec – farmář, nebo i v učebním oboru lesnické práce. Žáci si během studia udělají i řidičák na traktor. „Tento nádherný stroj bude naše žáky "bavit".

Zastaralou techniku můžeme obměňovat především díky podpoře Ministerstva zemědělství ČR, od něhož dostáváme v posledních letech 1,6 miliónu korun ročně, vloni jsme tak mohli koupit nákladní vůz a nyní nový traktor,“ sdělila Hana Kubátová Ortová, ředitelka příspěvkové organizace Střední zdravotnická škola a Střední odborná škola, Česká Lípa.

Covid-19

Mapu testovacích míst posílí Česká Lípa

Až dosud musí lidé z Českolipska cestovat kvůli testování na covid – 19 mimo svůj okres. Nejčastěji využívají odběrové místo Krajské nemocnice Liberec (KNL). Na vyšetření metodou PCR se nečeká, pokud přijedete v pracovní době odběrového místa, jdete na řadu postupně dle příchozích. Od pondělí 14. září má znovu obnovit svou činnost odběrové místo přímo v českolipské nemocnici.

Novinku potvrdila mluvčí NsP Kateřina Amrichová s tím že testovací místo lidé najdou v zadní části budovy polikliniky a bude přístupné pouze z venkovní lávky podél budovy polikliniky z ulice Purkyňova: „Pacienty prosíme o sledování naváděcího značení. Pro vozíčkáře je připraven zvonek, po zazvonění přijde k odběru personál k pacientovi. Provozní dobu ještě ladíme,“ uvedla Amrichová. Pacienty otestují na vyžádání lékaře, KHS, ale vyhoví i samoplátcům. Cena za test je v Lípě stanovena stejně jako v KNL, tedy 2256 Kč. Samotné objednání pacientů teď bude v Lípě možné pouze přes webovou aplikaci.

Zastupitelé v Lípě se bojí krize, osekali výdaje

I přes uspokojivé úspory a kompenzační bonus ze státního rozpočtu hodlá radnice ušetřit na investicích a správě majetku. Strach z tvrdých dopadů pandemické krize, která opět nabírá dech se tak promítl i do posledního rozhodnutí českolipských zastupitelů. Schválili soubor rozpočtových změn, na základě kterých se letošní příjmy i výdaje města snižují o 42,1 milionu korun.

Nejcitelněji se snížení rozpočtu dotklo odboru rozvoje města a investic, kterému se výdaje snížily o více než 19 milionů Kč. Odložená je tak například plánovaná oprava běžeckého oválu na městském stadionu, na kterou měl odbor ve svém rozpočtu vyčleněno devět milionů Kč.

Vražda ve Volfarticích

Neshody sousedů skončily tragédií

Střelbou z pistole a usmrcením mladého muže vyvrcholily 20. září dlouhodobější sousedské spory ve Volfarticích na Českolipsku. S vraždou se zdejší lidé jen těžko srovnávají. Jak se takové neštěstí mohlo stát s omluvou, pláčem a malou dcerkou v náručí odmítla vysvětlit partnerka oběti. „Nezlobte se, zatím se teď nebudeme k tomu vyjadřovat,“ řekla Deníku v pondělí ráno zdrcená matka.

Zůstává s dětmi po boku otce zastřeleného, který je volfartickým starousedlíkem. Pachatel zločinu se podle místních naopak do Volfartic přistěhoval. Legálně měl doma 4 zbraně. Policie tragickou událost ve Volfarticích označila za vraždu a zadržela opilého 47 letého muže, který o deset let mladšího souseda zastřelil legálně drženou zbraní. „Soused ze své legálně držené pistole opakovaně na souseda vystřelil a opakovaně ho zasáhl,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková. Přivolaný lékař zdravotnické záchranné služby ho pak po marných oživovacích pokusech na místě prohlásil za mrtvého.

Policisté se vrátili do Cvikova

Ještě před dvěma lety to byl dům hrůzy. Po nedávno skončené důkladné opravě a modernizaci se Policie ČR už za svou základnu ve Cvikově vůbec nemusí stydět. Rekonstrukce starého, za desetiletí zchátralého domu vyšla na téměř pět milionů korun, včetně vybavení. Proměnu kvitují jak policisté, tak občané Cvikovska, kteří se původně - když byla před stavbou stanice zavřena - trochu obávali, že o své obvodní oddělení přijdou.

„Posun rekonstrukcí je dalekosáhlý a jen k tomu dobrému. Sociální zařízení a šatna je pro nás policisty tady to nejlepší. Je o tisíc procent lepší než v minulosti,“ ocenila vedoucí cvikovského oddělení Irena Maixnerová. Jak zmínila, řada vylepšení je zcela nová: „Dříve tady nebyla třeba žádná čekárna pro veřejnost. Teď tady jsou odděleni ti zadržení od poškozených. I pro pachatele jsme získali jednu toaletu,“ upřesnila. Zásluhou velké rekonstrukce služebny policisté ve Cvikově získali důstojné pracovní prostředí, ve kterém vykonávají službu 24 hodin denně.

České gymnázium v Lípě začínalo nuzně

V září uplynulo sto let od chvíle, kdy v České Lípě začalo existovat české gymnázium. Začínalo skromně, v stísněných podmínkách, s 34 žáky a dvěma stálými profesory. Dnes je škola široko daleko vyhlášenou vzdělávací institucí s 463 studenty, 36 pedagogy a vlastním moderním areálem pod kopcem Špičák.

Kvůli žlutomodré fasádě ji žáci přezdívají „žlutá ponorka.“ Na malou oslavu, kterou ve škole uspořádali k stoletému jubileu proto kromě historického ohlédnutí, veršů také zazněl slavný song Beatles „Yellow Submarine“, v podání studenského souboru. Symbolicky ke sto letům škola vysadila lípu a přivítala několik učitelů v důchodu.

Říjen

Volby do Zastupitelstva Libereckého kraje a senátní volby na Českolipsku

Senátorem zůstává Jiří Vosecký

V bitvě o senátorské křeslo podpořilo finalisty pouze 11,4 % voličů. Až do letošního roku za dobu existenci českého Senátu nikdo z předchozích senátorů mandát pro druhé období neobhájil. V letošních volbách se to podařilo devětašedesátiletému Jiřímu Voseckému z Okrouhlé u Nového Boru.

Byl kandidátem hnutí STAN a Starostů pro Liberecký kraj, od nichž získal masivní podporu v kampani. Vosecký se poprvé stal senátorem v roce 2014 a dnes v druhém kole byl zvolen i na další šestileté funkční období. V prvním kole vyšel lépe Jiří Vosecký (10 418 hlasů, 29,59%). Jeho protivník Vít Vomáčka získal 5 377 hlasů (15,28%). Před týdnem hlasovalo pro nového senátora 31,70% voličů.

Covid-19

Nouzový stav na Českolipsku

Nemocnice nachystala 32 lůžek

Českolipská nemocnice kvůli vyostřující se epidemiologické situaci začala omezovat operace, které nejsou okamžitě nezbytné. Utlumila běžnou činnost některých oddělení a naopak pro pacienty s koronavirovým onemocněním zřídila samostatnou lůžkovou část.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa (NsP) aktuálně zajišťuje zdravotní péči o celkem 12 pacientů, pozitivních na onemocnění COVID – 19. Jak sdělila Kateřina Amrichová, mluvčí tohoto krajského zdravotnického zařízení, původně pro nemocné s covidem byla vyčleněna lůžka na oddělení léčebné rehabilitace a to s kapacitou osmi standardních lůžek a další čtyři lůžka byla pro tento účel nachystána na oddělení ARO.

Uzavírka mostu v Brništi prodloužila cestu o kilometry

K velkému překvapení místních, uzavřeli ze dne na den krajští silničáři most mezi obcemi Brniště a Velký Valtinov. Mimořádná prohlídka mostu, pod kterým vede frekventovaná železniční trať Česká Lípa – Liberec, odhalila vyklonění pravého křídla a opěr mostu.

Liberecký kraj ho proto nechá zbourat a postavit nový. Do té doby nezbývá obyvatelům nic jiného než si zajíždět o 10 kilometrů více po objízdné trase, určené po silnici II. třídy číslo 270 z Jablonného v Podještědí přes Luhov do Brniště. Chatrný most sledují speciální čidla.

Divadlo v Lípě převezmou stavbaři, dají mu novou tvář

Mnohaletá snaha města Česká Lípa se brzy stane skutečností. Roky zvažovaný, pak chystaný plán obnovy Jiráskova divadla se dostal do své finální fáze. Radnice v nejbližších dnech předá areál divadla společnosti Metrostav. Ta s nabídkovou cenou 161 milionů korun zvítězila v konkurenci osmi firem ve výběrovém řízení na modernizaci scény. Vedení města přitom očekávalo cenu bezmála 200 milionů.

Jak informovala mluvčí města Kristýna Kńákal Brožová přesný termín předání je stanoven, ale úřad ho oznámí sám: „Platí, že s rekonstrukce divadla začne v listopadu a potrvá necelé dva roky,“ ujistila. Na jejím konci lidem nabídne více vstupů a prostoru, možností využití, moderní zázemí i divadelní techniku odpovídající současnosti.

Listopad

Chovatelka psa, který napadl seniorku, stanula před soudem

Soud v České Lípě začal řešit úmrtí 91-leté obyvatelky Pihelu. Jeden rok až šest let vězení hrozí Vladislavě M. z Nového Boru – Pihelu. Navíc povinnost uhradit pozůstalým odškodné, které požadují v řádech statisíců korun.

Jako majitelka psa plemene argentinská doga se u českolipského soudu zodpovídá za to, že tento její pes 13. února loňského roku překonal plot a vrhl se na stařenku Moniku H., která žila nedaleko a vydala se na svoji obvyklou procházku. Velký pes 91 letou ženu, která se pohybovala za pomoci chodítka, srazil k zemi na veřejné cestě, pokousal a vláčel ji po zemi. Seniorka utrpěla mnohočetná poranění obličeje, hlavy, končetin, ale i sleziny, zemřela v pátek 15. února v českolipské nemocnici.

Covid-19

Praktičtí lékaři v kraji končí s očkováním proti chřipce. Zájem byl větší než jindy

Vakcíny leckde scházely. Kupovaly je i firmy. Nechat se během podzimních měsíců očkovat vakcínou proti chřipce projevilo v Libereckém kraji znatelně více lidí. Jejich rozhodnutí často ovlivnily obavy z koronavirového onemocnění. Část zájemců nesehnala u praktických lékařů ani v lékárnách očkovací látku.

„Oočkovat proti chřipce se mi podařilo 140 osob, což byla první a jediná dodávka vakcín. Pak už nám žádné další vakcíny nepřišly. Zájem o očkování by mělo minimálně dalších 50 osob,“ sdělila praktická lékařka Irena Hadravová z Doks.

Očkování proti podzimní chřipce již dokončila praktická lékařka pro dospělé Hana Dečiová, která má svou ordinaci v budově českolipské polikliniky. „Na vakcíny jsme dělali předobjednávku již na jaře, dostali jsme 120 kusů což bylo o 30 více než minulé roky,“ upřesnila a potvrdila, že již stihli proočkovat všechny objednané.


Žádná srážka s autem. Vlčici u Dubé někdo zastřelil 


Původní domněnka o příčině smrti se ukázala jako mylná. Mrtvá vlčice nalezená začátkem listopadu u silnice mezi Dubou a Ždírcem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj byla s největší pravděpodobností zastřelena.

Věznice ve Stráži má novou střelnici

V současnosti nejmodernější střelnici, sloužící Vězeňské službě ČR (VS) získala Věznice ve Stráži pod Ralskem. Informovala o tom její mluvčí Martina Krutinová.

„Výstavba nové střelnice ve věznici byla dokončena. Nahradila původní nekrytou střelnici z roku 1982,“ uvedla Krutinová. Po téměř čtyřech desítkách let už původní střelnice byla zastaralá a nevyhovovala současným podmínkám výcviku příslušníků VS, kterých je ve Věznici Stráž pod Ralskem aktuálně zaměstnáno 165.

Jen ostré střelby musí příslušník VS absolvovat průměrně pětkrát za rok. Nová střelnice byla postavena jako takzvaný střelecký tunel, je tedy plně krytá a nemůže tak dojít k tomu, že by střela opustila vyhrazený prostor, jako se tomu může stát na nekrytých střelnicích. Rozdělena je na dva střelecké úseky, přičemž oba mají pohyblivou palebnou čáru.

Tubusy z věže kostela ochránily zachovalé poklady

Překvapivě bohaté a zachovalé dokumenty skrývala makovice farního kostela sv. Petra a Pavla ve Volfarticích na Českolipsku, který prochází rekonstrukcí. Dělníci našli na barokní věži tři kovové schránky. Jejich obsah teď „odtajnila“ litoměřická diecéze.

„Zaujalo nás relativně velké množství a skladba dokumentů. V jiných případech se třeba setkáváme jen s jedním zápisem, často nacházíme uvnitř jen prvorepublikové noviny a stručný vzkaz,“ řekl archivář a zástupce kancléře diecéze Martin Barus. Spolu s kolegy byl potěšen tím, že veškerý obsah je velmi dobře zachovalý. Dokumenty pocházejí z doby před více než 140 lety, kdy se uskutečnila oprava svatostánku. Lidé tehdy do makovice vložili nejen mince, ale i různé poštovní formuláře podobné dnešním složenkám.

Prosinec

Malicherná hádka skončila v Zákupech vraždou

Nicotný spor, vliv alkoholu a opakované banální dohady v malé komunitě dělníků z Moldavska v Nových Zákupech dospěly až k vraždě čtyřiadvacetiletého muže. Jedinou, nešťastně vedenou ranou běžným kuchyňským nožem ho usmrtil v jejich obydlí dvaapadesátiletý spolubydlící.

Mladého muže, který pocházel z jiné vsi, bodl tak, že hrot nože sjel k srdci. Na místě bylo celkem pět osob, které se po vraždě rozprchly. Záchranku přivolal jejich zdejší ubytovatel. Podezřelý z vraždy, oběť i ostatní pobývali na Českolipsku a v České republice nelegálně. Zadrženého Moldavana poslal v úterý Okresní soud v České Lípě do vazby. Podle soudce Pavla Kříže, který ve věci rozhodoval byla hlavním vazebním důvodem obava, že obviněný uprchne, nebo se bude skrývat, aby se vyhnul trestnímu stíhání nebo vysokému trestu, který mu hrozí v rozmezí 10 až 18 let.

„Moldavan zde nemá ani žádné sociální vazby, nemá zde trvalé bydliště a pobýval na území republiky nelegálně, neměl pracovní ani jiné povolení,“ vysvětlil soudce Kříž.

Vězni ze Stráže šili dárky pro „Andělský strom“

Skupina trestanců ve Stráži pod Ralskem se na několik posledních týdnů měnila v jemné švadlenky. Jak upřesnila Martina Krutinová, mluvčí Věznice Stráž pod Ralskem, 15 odsouzených vyrábělo pod dohledem vychovatelů na sto kusů látkových hraček pro projekt s názvem „Andělský strom“, který pořádá Mezinárodní vězeňské společenství z. s. (MVS) a do něhož se v letošním roce zapojila i strážská věznice.