Boj o zachování malé základní školy na Práchni pokračuje. Rodiče se obávají, že stejně jako před rokem budou obhajovat existenci rodinné školičky, do níž své děti dávají rádi. Zastupitelstvo města pověřilo v lednu svého starostu, aby zpracoval návrh úsporných opatření. Jedno z nich – sloučení dvou základních škol – je nasnadě. Už o něm dokonce jednali šenovští radní.

„Do základní školy k nám chodí třicet dva žáků,“ uvedla ředitelka Jitka Šmicová. A zřejmě o tyto tři desítky žáčků půjde. Pokud by alespoň část z nich přešla do „velké“ základní školy, zvýšilo by to nejen příjmy základní školy, ale také více naplnilo jednotlivé třídy.

„Rozpočet města přesahuje čtyřicet milionů korun. To, co by se ušetřilo sloučením, jsou vlastně jen drobné,“ argumentoval zastupitel Tomáš Prokop.
Stejně jako vloni jde o to, že školské zařízení v budově na Práchni musí zůstat zachované. Škola dostala dotaci na tepelné čerpadlo a v podmínkách je závazek zachování školského zařízení.

V budově by fungovala pouze mateřská školka, což by ale přineslo pouze minimální úsporu provozních nákladů. „Město nás dotuje pěti sty deseti tisíci ročně, což jsou peníze, které jsou určené na provoz školy,“ upřesnila ředitelka.

Rodiče dali opět velmi jasně najevo, že spokojenost jejich dětí je na prvním místě. V učebně školy se jich sešlo několik desítek. Padaly jak ekonomické, tak i emotivní argumenty. Zároveň byl znát velký údiv nad tím, že ačkoliv vloni na jaře zastupitelé většinou hlasů schválili zachování prácheňské školy, musí o ni ani ne za rok začít bojovat znovu.

„V současné krizi nastává velká otázka, kde ušetřit. Lze očekávat, že letos schodek z daňových příjmů vyrovnají příjmy z prodeje pozemků,“ popsal situaci Tomáš Prokop. „Skutečný důvod pro zrušení prácheňské školy ale neexistuje,“ dodal.

Snaha rodičů o zachování školy vyústila dokonce v návrh, aby si místní lidé školu provozovali sami. Zeptali jsme se rodičů, zda by v případě sloučení škol dávali své děti do velké školy v Kamenickém Šenově, anebo zda by své ratolesti raději vozili jinam. Ti, kdo byli přítomní v učebně, se vzácně shodli. Děti budou raději vozit jinam.

Na programu jednání zastupitelstva města, které je svoláno na pondělí 23. března, slučování šenovských základních škol zatím není.