Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romský kazatel řešil problém v Novém Boru

Nový Bor - Romský kazatel Petr Jano si pochvaluje spolupráci s městem Nový Bor. Do města jej pozval starosta města Jindřich Mareš poté, co vygradoval dlouholetý spor mezi dvěma zdejšími romskými rodinami, a který vyvrcholil začátkem dubna otevřeným konfliktem přímo v městském kině.

17.4.2009
SDÍLEJ:

Nový BorFoto: Deník/Petr Jeník

„Pozval jsem k jednacímu stolu zástupce obou znesvářených rodin a k tomuto jednání přijal pozvání i Petr Jano, což se ukázalo jako dobrý krok, který napomohl k vyřešení napjaté situace,“ uvedl starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

Pozvání na jednání oceňuje i samotný Petr Jano, který je zároveň předsedou křesťanského sdružení v ČR. „Romové jsou velmi věřící lidé a romský styl života je postaven na křesťanských principech, kterými jsou úcta k Bohu, úcta k Ježíšovi a k panně Marii a láska k bližnímu svému. Je proto určitě dobré s Romy jednat v tomto duchu,“ uvedl Petr Jano.

Sám sebe nepovažuje za velkou autoritu. Autoritou, která pomohla sjednat smír mezi znesvářenými rodinami, jsou podle něj právě křesťanské principy, které on pouze svými slovy těmto lidem připomněl.

Kromě křesťanských principů ale nezapomněl účastníkům schůzky důrazně připomenout, že jsou občany České republiky a jako takoví nemají pouze práva, ale také povinnosti, které musejí vůči státu plnit a jednou z těchto povinností je dodržování platných zákonů.

„Nemohou neustále pouze využívat dobré vůle volených představitelů státu a obcí. I oni musejí mít vůli něco změnit a jak se ukázalo, když je dobrá vůle na jedné straně, tak se objeví i na straně druhé. Vše je o dialogu,“ dodal Petr Jano.

Dobrou vůlí na straně města měl podle svých slov na mysli postoj starosty, který místo aby řešil spor mezi rodinami represivně, pozval je k jednání a tím je přiměl právě ke zmiňovanému dialogu. Dobrou vůlí na straně znepřátelených rodin pak myslel souhlas se schůzkou a příslib dodržení jakéhosi příměří.

„Vyhráno pochopitelně není. Jednou schůzkou nelze zažehnat problém, který se zde několik let stále jen prohluboval, ale je to dobrý začátek. Situaci budeme samozřejmě i nadále sledovat a společně s městem a zástupci rodin budeme i nadále komunikovat.“

Autor: Petr Jeník

17.4.2009
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení