Nejdřív sociální thriller, teď téměř pohádka. Boj s nezaměstnaností na Českolipsku prožívá své nejlepší časy za posledních několik let. Po přerušení provozu v Crystalexu a úplném odchodu Delphi Packard, největšího zaměstnavatele v regionu, se zdecimovaný okres vrací do klidnějších vod.

Potvrzují to průběžně přicházející dobré zprávy. Tou nejaktuálnější je to, že v průmyslové zóně v České Lípě dojde k masivnímu rozšíření výroby pěnových dílů do autosedaček a dalších částí interiérů do aut. Firma Fehrer Bohemia chce v rozšířené výrobě zaměstnat první desítky nově přijatých dělníků už od ledna. Na náboru se podílí i českolipský úřad práce.

„Projevili zájem především o dělníky do výroby, v tuto chvíli už vytipováváme vhodné uchazeče dle jejich požadavků," uvedla ředitelka Kontaktního pracoviště Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová.

V rozšířené výrobě Fehreru, který sídlí v průmyslové zóně v České Lípě Dubici, by mohlo najít práci až 130 nových zaměstnanců, padesát z nich by se mělo rekrutovat přímo z evidence ÚP.

„Jedná se o práci ve třísměnném provozu. Způsob výroby a technologie nám umožňuje zaměstnat významný počet žen. Zatím počítáme s tím, že s nově přijatými zaměstnanci uzavřeme pracovní smlouvu na jeden rok," objasnil podmínky nové práce ředitel českolipského závodu společnosti Fehrer Bohemia Jaroslav Obst.

Fehrer patří mezi nejvěrnější českolipské firmy i největší zaměstnavatele. V České Lípě působí už od roku 1992 a zaměstnává tu dnes okolo 820 lidí. Úřad práce si na společnosti mimo jiné cení, že dosud nikdy nevyužívala agenturního zaměstnávání.

Už před dvěma lety otevřel Fehrer v České Lípě novou halu a vytvořil stovku nových pracovních míst. Celkem dvaašedesát z nich obsadili uchazeči z evidence ÚP. Jednalo se hlavně o mladé lidi do 25 let, ženy a dlouhodobě evidované klienty. Po dvou letech nyní Fehrer chystá další, ještě větší rozšíření výroby.

Stát za volná místa finančně pomůže

S centrálním Úřadem práce ČR už firma uzavřela dohodu. Její součástí je kromě ujednání o náboru lidí z evidence pracovního úřadu také to, že ÚP vznik nových pracovních míst finančně podpoří v rámci příspěvků aktivní politiky zaměstnanosti.

Situace ohledně míry nezaměstnanosti se na Českolipsku v posledním roce významně zlepšila. Okres figuroval osm let ve statistikách jako okres s nejvyšší nezaměstnaností v Libereckém kraji. Od listopadu 2006 až do letošního června, kdy v porovnání podílu nezaměstnaných převzal Černého Petra okres Liberec.

Ještě v roce 2009 přitom Českolipsko figurovalo také v TOP 10 okresů s nejvyšší nezaměstnaností v celé republice, jen v těsném závěsu za Ostravskem a Mosteckem.

Aktuálně je všechno jinak. V průběžných statistikách v rámci Libereckého kraje patří Českolipsko k leaderům. Například za říjen klesala nezaměstnanost, tedy podíl nezaměstnaných, v celém Libereckém kraji , na Českolipsku ale nejvíce. Dostala se už na hranici 7,5 procenta.

Pro srovnání na Jablonecku je celkový podíl nezaměstnaných ještě nižší 6,8 %, ale o aktuální situaci více vypovídá údaj o počtu nezaměstnaných, kteří připadají na jedno volné pracovní místo. Na Jablonecku je to 9,6 nezaměstnaných, na Českolipsku už pouze sedm.