Bude se týkat povinnosti nosit roušku nejen v zařízeních zdravotnických a těch, které poskytují sociální služby, kromě sociálních služeb pobytových. Toto opatření se dotkne i lékáren v kraji či terénních sociálních služeb.

Koronavirus se objevil i u jednoho zahraničního pracovníka, který přicestoval do České Lípy minulý týden se skupinou patnácti Filipínců. „Nakažený, stejně jako ostatní členové skupiny, kteří měli negativní test, a všichni ostatní filipínští pracovníci firmy Bombardier jsou v izolaci a mají nařízenou dvoutýdenní karanténu. Zásobování potravinami je pro tyto pracovníky zajištěno, jsou poučení o tom, jak se mají v této situaci chovat,“ stojí v prohlášení města.

Žádný z nových pracovníků se neměl dostat do kontaktu s ostatními zaměstnanci firmy Bombardier. S jejím vedením je radnice v kontaktu, stejně jako s krajskou hygienickou stanicí a policií. Ve firmě ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem dochází k testování místních zaměstnanců. „Situace je pod kontrolou a věříme, že se ji podaří zvládnout stejně jako před časem v Liberci,“ uvedlo město.

Nejedná se o první podobný případ v Libereckém kraji, kdy došlo k nákaze v průmyslovém podniku. V druhé polovině června se objevilo lokální ohnisko v libereckém závodě Magna Bohemia a ubytovně pro jeho zaměstnance. Všichni nemocní pocházeli z jednoho pracoviště.

Podle ředitele Krajské hygienické stanice (KHS) Vladimíra Valenty je situace na Českolipsku relativně klidná. „Jedná se o jednotlivé případy. Většinou jde o zahraniční pracovníky a průběh onemocnění je u nich mírný,“ uvedl Valenta.  

Kromě Filipínců jde i o lidi z Kazachstánu. V karanténě bylo k úterý 21. července v českolipském okrese 16 lidí.

Aktuálně je nejvážnější situace v jabloneckém okrese a Jablonci samotném, kde hygienici evidují několik menších ohnisek nákazy. „Vyhledáváme kontakty, provádíme vyšetření a přemýšlíme o dalších opatřeních, která by zabránila šíření nemoci. Rozhodně nejsme ale v situaci, jaká panuje na Mělnicku či Moravskoslezském kraji,“ ujistil Valenta.

Krajská epidemiologická komise rozhodla zavést od pátku 24. července povinnost nošení roušek ve všech nemocnicích, zařízeních poskytovatelů lůžkových a ambulantních služeb a v domovech pro seniory. Zde se bude tato povinnost týkat pouze zaměstnanců. Nařízení zahrnuje i lékárny. „V současné době evidujeme zhruba 100 až 110 nakažených. Zatím neplánujeme zavádět další opatření jako nošení roušek v městské hromadné dopravě. To by přicházelo v úvahu, kdyby situace nadále eskalovala,“ podotkl Valenta.

„Chtěl bych znovu zopakovat, že se nejedná o celoplošné opatření. Nezavádíme nošení roušek všude v celém kraji. Tímto krokem chceme bránit dalšímu šíření koronaviru v místech, která jsou riziková,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Spektrum zdrojů nákazy je široké. Zahrnuje návaznost na zahraniční pracovníky, návraty ze zahraničí či nakažení se v místě pracoviště. „Oproti jaru lze obecně říci, že je menší podíl nejzávažnějších případů. Převažuje lehčí průběh nemoci, ale nikoli bezpříznakový,“ doplnil Valenta.

Zatím zůstává jako jediné odběrové místo Krajská nemocnice Liberec. To se změní v nejbližší době. „Nejpozději od pondělí bude odběrové místo také v jablonecké nemocnici. Ta českolipská se připraví, kdyby došlo ke zvýšení počtu nakažených,“ přiblížil situaci hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Velká tíha leží na bedrech epidemiologů, kteří se nadále věnují trasování a vyhledávání kontaktů. Pracují 24 hodin denně už několik měsíců. „Jak se navíc uvolnila opatření, tak počet kontaktů stoupl na desítky. Není výjimkou, když jeden nakažený má až osmdesát kontaktů. Byli bychom rádi, kdyby nám lidé pomáhali, brali telefony a chodili na domluvená vyšetření,“ zdůraznila hlavní epidemioložka KHS Jana Prattingerová