„Souhlasíte s tím, aby město postavilo v roce 2018 venkovní bazén v lokalitě Barvířská, tj. na parkovišti před Sportareálem?“ Na tuto otázku by se Českolipanů ráda zeptala skupina opozičních zastupitelů. Vedení města návrh na referendum nepodpoří.
„Na základě žádosti od stovek občanů jsme zpracovali materiál k vyhlášení referenda o stavbě bazénu v nejrušnější části města Česká Lípa, jako patrně poslední možnost, jak zabránit této investici,“ uvádí ve svém prohlášení trojice Pavla Procházková, Zdeněk Ježák a Tomáš Vlček.
Mezi hlavní důvody, proč v přípravách stavby nepokračovat, uvádějí například nárůst rozpočtu z původně slibovaných padesáti milionů korun na devadesát. „Lokalita je prašná, hlučná a povodí Ohře vydalo nesouhlasné stanovisko vzhledem k těsné blízkosti Ploučnice,“ dodává opozice.
UTOPENÉ MILIONY
„O venkovním bazénu mluvíme od jara 2015. Pokud se teď někdo probudil a řekl si, že by bylo fajn udělat referendum, pak vědomě splachuje do kanálu i několik milionů korun, které mezitím příprava bazénu stála,“ říká starostka České Lípy Romana Žatecká.
Poukazuje také na další náklady související s vypsáním referenda. „Odpovědnost za to ponesou zastupitelé, kteří o konání referenda budou rozhodovat. A pokud rozhodnou, že se konat bude, pak na něj musí dát z městské kasy milion korun,“ varuje Žatecká. Navíc se prý v případě zastavení projektu v dohlednu opět nenaplní sen Českolipanů o čistém venkovním koupání.
„Iniciátoři akce Nechceme venkovní bazén u Sportareálu de facto žádají souhlas veřejnosti k tomu, že Česká Lípa zůstane v létě mrtvým městem jako dosud a budeme dál jezdit za koupáním mimo město,“ říká Romana Žatecká a otevření bazénu plánuje už v nadcházející letní sezóně.
BĚH PŘES PŘEKÁŽKY
„Otevřeme venkovní bazén s ideální dostupností a napojený na již existující zázemí Sportareálu jak energetické, umožní například dohřívat vodu ve studeném létě, na začátku a na konci sezóny, tak servisní,“ dodává starostka s tím, že už dopředu jsou k dispozici parkovací plochy, služby restaurace a napojení na další sportovní aktivity.
Na cestě za zahájením stavby zatím stojí kromě případného referenda překážka. V současnosti totiž Liberecký kraj stále vyhodnocuje odvolání proti stavebnímu povolení vydanému českolipským městským úřadem. Kvůli umístění stavby ve středně ohrožené záplavové oblasti se proti záměru už podruhé ohradil státní podnik Povodí Ohře.
Na druhou stranu, v zadání veřejné zakázky, kterou město už vyhlásilo, je daný termín dodání stavby 180 dní od předání staveniště. Čas tedy ještě mají.