VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočet pamatuje na dárek pro zastupitele

Česká Lípa – Nižší hmotnost a větší výdrž baterie, takový je rozdíl mezi notebookem za dvacet tisíc a stejným přístrojem, který je o polovinu levnější. Dražší počítače mají lepší grafické karty. Díky nim se dají hrát i složité hry.

30.11.2010 2
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační snímek. Foto: DENÍK

O čem je řeč? Podle pracovní verze rozpočtu na příští rok by mělo jít z kasy města půl milionu korun na nákup nových notebooků pro všech pětadvacet zastupitelů.

Počítače jsou staré

„Stávající notebooky budou příští rok pět let staré. Informační technologie se přitom neustále vyvíjí a současné přístroje jsou tak zastaralé a poruchové,“ vysvětlila plánovaný nákup mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková. „Nákup jednoho notebooku vyjde odhadem na pětadvacet tisíc korun a jeho součástí již bude nainstalovaný kancelářský balíček a antivirový program.“

Nově zvolení zastupitelé nyní připravují rozpočet města pro příští rok. Jasné je to, že budou muset šetřit. Očekávané příjmy jsou 655 milionů, což je zhruba o čtyřicet milionů méně než letos. V kolonce výdajů na rok 2011 je částka 735,5 milionu.

Podle pracovní verze rozpočtu tvrdá ruka úspor však dopadne hlavně na kulturu, která oproti letošnímu roku ostrouhá o pět milionů. O téměř 1,2 milionu méně dostane například městská knihovna. Kulturní dům Crystal na tom nebude jinak, bude se ale muset oproti letošku uskrovnit ještě o několik desítek tisíc víc než zmíněná knihovna.

Odnesou to lidé

„Pokud by se rozpočet schválil v této verzi, znamenalo by to jediné, a to omezení divadelních a kulturních představení, což by veřejnost pocítila. Nižší příspěvek na provoz by se dotkl i personálního obsazení,“ řekl Petr Novák, ředitel KD Crystal.

Tomu se přitom za poslední dva roky podařilo rozhýbat kulturní scénu v České Lípě ke spokojenosti lidí. Takto se vše vrátí do starých nudných kolejí.
Petr Novák je ale i sbormistrem Českolipského dětského sboru, který město více než dobře reprezentuje nejen po celé republice ale i po světě. Jenže i v tomto případě chce radnice utáhnout kohoutky.

Ještě letos přitom na mimoškolní aktivitu dětí šlo dvě stě tisíc, pro příští rok mají v kolonce velkou nulu. „Vůbec se mi to neříká lehce, ale znamená to výrazné omezení aktivit sboru. Mám však chuť a odhodlání bojovat jak za sbor, tak i za kulturní dům,“ ujistil Petr Novák.

Oproti tomu si může pískat člen radniční vládnoucí koalice Martin Prokeš (Starostové pro LK) a jeho festival Lípa Musica. Ač jde bezesporu o jednu z významných kulturních akcí na Českolipsku, vzbuzuje opětovná milionová podpora ze strany města řadu otázek. Pročpak si právě tento pořadatel nemůže utáhnout opasek jako jiní?

Počátek najdeme v akcionářské smlouvě a smlouvě o poskytování sponzorského daru po deset let mezi městem Česká Lípa a společností Českolipské teplo a.s. z roku 2008. Podle ní se firma zavazuje každý rok poskytnout dohromady milion korun na kulturní, sportovní či společenské akce, které větším dílem financuje radnice.

„V roce 2008 rozhodli zastupitelé, že milionový finanční dar půjde na podporu festivalu Lípa Musica. Od tohoto roku poskytnutí dotace schvaluje zastupitelstvo,“ řekla Kateřina Kotková a doplnila: „Pokud se město rozhodne podporovat uvedenou akci i nadále jako její spolupořadatel, může uzavřít jednorázovou smlouvu a milionový finanční dar poskytnout na hudební festival. O jednorázové smlouvě rozhodnou zastupitelé ve středu 1. prosince.“

Záleží na zastupitelích

Z toho jasně vyplývá, že sponzorský dar není nijak smluvně vázáný na festival Lípa Musica a pokud bude zastupitelská vůle, mohou z něj být podporované i jiné akce pod patronátem města.

Ale zpět k rozpočtu. Na úbytě nám podle návrhu rozhodně nezajdou ani městské noviny, u nichž se pro příští rok výše příspěvku nemění – 1,3 milionu korun. Při sestavování rozpočtu se opět pamatovalo i na soukromého vydavatele kulturního magazínu Lípa. I na něj čeká stejně jako letos více než sto tisíc korun.

V položce sportu bude o dva miliony méně na granty. O milion a půl se sníží rozpočet příspěvkové organizaci Sport Česká Lípa. Město ale chce usilovat o zvýšení příjmu. Bude vyjednávat o navýšení nájmu z tenisové haly, z níž má v současnosti něco málo přes 15,5 tisíce měsíčně.
Návrhem rozpočtu se nyní usilovně zabývají zastupitelé, aby mohli 22. prosince schválit jeho konečnou verzi.

Autor: Radmila Pokorná

30.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení