Jedním z hlavních bodů jednání zastupitelů na přelomu roku byl ve většině měst rozpočet na rok 2008. Jasnou představu o hospodaření v letošním roce mají již v Doksech i ve Stráži pod Ralskem. Města Mimoň nebo Dubá zatím vycházejí z rozpočtových provizorií a zastupitelé zde budou rozpočet projednávat a schvalovat v průběhu ledna a února.
Doksy budou v letošním roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, na straně příjmů i výdajů s částkou 78 milionů 89 tisíc korun. „Příjmy jsou rozděleny na příjmy z daní, poplatků a dotací, a dále na nedaňové příjmy, což jsou příjmy z činnosti města,“ uvedla Eliška Pavinská, vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Doksech. Daňové příjmy se oproti loňskému roku podle ní zvedly o vice než osm procent, tedy o téměř čtyři miliony korun.
Největší investice plánují v Doksech vložit do správy mísních silnic, celkem více než šest milionů korun. Kromě čištění a běžné opravy, by se mělo několik ulic dočkat kompletní rekonstrukce. Tou by letos měly projít například ulice Máchova, Žižkova či Wolkerova a také několik ulic ve Starých Splavech. V Máchově ulici bude oprava silnice probíhat po rekonstrukci kanalizace, na kterou město v rozpočtu počítá s částkou pět milionů korun.

Zaměří se na čerpání dotací

Vyrovnaný rozpočet připravilo na letošní rok i vedení Stráže pod Ralskem. Díky úsporám z roku loňského, které se budou pohybovat kolem dvaceti milionů korun, má město řadu plánů. „Dává nám to možnost se více zaměřit na možnosti čerpání dotace, protože máme naspořeno na spolufinancování a některé investice nebo mimořádné události by nás neměly překvapit,“ podotkla starostka Stráže Věra Bradáčová. Novinkou v rozpočtu je fond investic do bytů, který by se měl vytvářet z prodeje městských bytů.
V Mimoni nebo v Dubé se zastupitelé na schvalování rozpočtu teprve chystají. Dubští zastupitelé se mu budou věnovat na svém únorovém zasedání. „Rozpočet nyní vedení města dokončuje, zatím hospodaříme podle provizoria, které vyplývá z plnění rozpočtu pro rok 2007,“ dodává mluvčí Z. Martínková.

Další zprávy z regionu najdete zde