Historickému městu s deseti tisíci obyvateli, ležícímu zhruba 200 kilometrů severovýchodně od Moskvy, se přezdívá muzeum pod otevřeným nebem. Mnohé suzdalské artefakty chrání UNESCO. Za šest let zde chystají velkolepé oslavy tisíce let existence a hledají po světě nová partnerská města. Po slovenském Bardějově, rovněž zapsanému na seznam světového kulturního dědictví, navazuje spolupráci Česká Lípa. Po seznamovacích vzájemných návštěvách představitelů obou měst bude první velkou společnou událostí podzimní zájezd českolipského dětského sboru.

„Nezavíráme se před nikým a říkám zcela jasně lidé by měli vyjíždět za hranice, poznávat jiné kultury, dělat si sami úsudek, aniž by jim kdokoli propagandisticky něco podsouval,“ říká starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD). „Oni byli nadšeni nejen naším městem, ale i úspěchy Českolipského dětského sboru, když jsme jim vyprávěli o jejich cestě do Ameriky. Proto přišlo pozvání ze Suzdalu s tím, zda by náš sbor nemohl uspořádat dva koncerty na jejich slavnostech,“ dodává Žatecká.

KONCERT NA AMBASÁDĚ

Při té příležitosti společně s tamními zástupci podepíše memorandum o spolupráci. Sbor bude také koncertovat v Moskvě na českém velvyslanectví, kam jsou pozváni nejen tamní Češi, ale také zástupci ostatních ambasád.

O příspěvek z městské kasy požádalo vedení radnice na mimořádném červencovém zasedání zastupitele. Ti vydání zhruba čtvrt milionu korun na letenky neschválili. Nejen opozici se nelíbilo obsazení zájezdu. Kromě 22 členů sboru, sbormistra a starostky měli vyrazit také oba místostarostové, úředníci a ředitelé základní školy a příspěvkové organizace Sport.

„Navrhli jsme proto, ať se vedení s delegací účasti vzdá, pokud jim opravdu leží účast dětského sboru na srdci. Smysl této služební cesty je nulový, jde jen o, jak doufáme, poslední výlet tohoto vedení,“ podotýká opoziční zastupitel Zdeněk Ježák (NaS). 

„To, že se sborem měli jet do Suzdalu i další lidé, je logické, protože všichni dostali pozvání z ruské strany, která také nese náklady na pobyt, neboť byli v týmu, který je u nás doprovázel. My jsme nakonec řešení našli, pan místostarosta i paní místostarostka se cesty vzdali, aby z ušetřených peněz město mohlo zaplatit ubytování v Moskvě dětem z pěveckého sboru,“ kontruje starostka Žatecká. Peníze půjdou z rozpočtu na propagaci.

Boleslawiec v Polsku, Mittweida v Německu, ukrajinský Užhorod a zmíněný Bardějov už jsou družebními městy České Lípy dlouhou dobu, spolupráce s některými sahá hluboko do minulého režimu. Kromě Suzdalu má nyní zájem o sblížení také německá Žitava. I zde se na to jde mimo jiné přes malé zpěváky. „Připravujeme nyní projekt Hudba propojuje přes hranice, kdy Českolipský dětský sbor bude koncertovat v Žitavě a tamní sbor zase v České Lípě a vyvrcholením bude společný koncert,“ popisuje mluvčí českolipské radnice Václav Šámal. Kromě sboristů vysílá Lípa do partnerských měst také své sportovce nebo seniory.