Rybářské povolenky jsou v prodeji od poloviny března v dokském infocentru, zájem o ně je poměrně velký. „Každý den máme asi pět šest telefonátů, další píší maily," uvedl koordinátor projektu Jiří Brosche z obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero.

Denní povolenka stojí 200 korun. Nejdražší je sezonní za 2000 korun, o ty je zatím největší zájem. „V jezeře je obsádka jak kaprovitých ryb, tak i dravců - především štika, bolen, candát, sumec," řekl Brosche.

Město Doksy očekává, že se díky rybolovu oblast stane atraktivnější a přiláká další návštěvníky. „A umožní to místním obyvatelům přestat pytlačit a začít legálně lovit," uvedla starostka Eva Burešová.

Ryby je možné od 1. dubna lovit na šesti místech ze břehu. Jeden úsek je v Doksech, dva ve Starých Splavech a další tři jsou určené pro ubytované hosty - u hotelu Port a v kempech Borný a Klůček. „Pokud se rekreační rybolov letos osvědčí, zvažujeme výhledově možnost vybudování několika rybářských posedů," uvedl Brosche. V budoucnu zřejmě bude možné lovit ryby i z loděk. V Doksech budou pořádat také rybářské závody. První bude už druhou dubnovou sobotu.

Máchovo jezero dlouhé tři kilometry a široké 1,6 kilometru je pro Doksy klíčové z pohledu zájmu turistů. Někdejší Velký rybník je největším lákadlem této lokality. O jeho vznik se zasloužil Karel IV., zakládací listinu podepsal před 650 lety. Město má jezero v nájmu od roku 2012, podle starostky o navrácení rybolovu usilovali několik let. „Samozřejmě to znamenalo spousty jednání s ochranáři, ale i oni to podporovali, protože sportovní rybolov má kladný vliv na čistotu vody," uvedla Burešová.

S nasazováním ryb ale podle ní museli počkat do doby, než se opraví hráz ve Starých Splavech. S tím bylo totiž spojené i vypuštění jezera. Práce trvaly od podzimu 2014 do jara 2015. Modernizace výpustního zařízení, které bylo v havarijním stavu, si vyžádala skoro 28 milionů korun.

Jezero by se mělo znovu částečně vypustit letos na podzim kvůli odbahnění Dokské zátoky, což by mělo pomoci zlepšit čistotu vody. Problémy jsou hlavně se sinicemi, loni byly v jezeře ve zvýšené míře už od konce června.