Zabiju tě, vykřikoval podnapilý padesátiletý cizinec v ordinaci, zatímco fyzicky útočil na nicnetušící lékařku. Vyděšenou ženu zachránili až přivolaní strážníci. Případ, jaký se udál před dvěma lety v českolipské nemocnici, není rozhodně ojedinělý.

Útok ozbrojence, střelce či vyšinutého člověka v natolik otevřené instituci, jakou zdravotnické zařízení je, navíc nikdy nelze vyloučit. Jak se v podobných krizových situacích správně zachovat nebo jim dokonce předejít, se právě v těchto dnech učí zaměstnanci Nemocnice s poliklinikou v České Lípě.

Útok bývá brutální

Lékařům a sestrám radí, ale i ukazují na řešení modelových i reálných situací policejní specialisté, zabývající se touto problematikou.

„Je důležité věnovat pozornost svému okolí. Člověk, který se seznámí s problémem předem a začne o něm uvažovat, potom v nebezpečné situaci zareaguje rychleji a většinou správně," vysvětluje lektor Jiří Basl.

Slovní útok? Běžně!

Útok podle něj přichází nečekaně a je většinou velmi brutální a šokující. „V dnešní době se ve společnosti najdou lidé, kteří z různých důvodů, ať již náboženských, rasových, osobních či psychických, mají potřebu ublížit lidem ve svém okolí nebo je i připravit o život," upozorňuje Basl.

Policejní specialisté školí zaměstnance českolipské nemocnice, radí třeba i jak se ubránit útočníkovi se zbraní. Zdravotníci v České Lípě se nejčastěji setkávají s agresivitou a napadáním od opilců nebo lidí pod vlivem drog. Slovních útoků, jak připomíná mluvčí nemocnice Petr Pokorný, je nepočítaně.

„Někdy dochází k přímému násilí. Útočníky pak musí zpacifikovat vyšší počet personálu a často je třeba i pomoc policie." „Pro zdravotníky je tedy důležité naučit se takové situace zvládat a útoky odvrátit," doplnil mluvčí.

Policisté učí personál během školení krizové komunikaci, i jak řešit barikádové stavy braní rukojmích, vyhrožování nebo hrozbu násilím dalším osobám. Součástí vzdělávací akce „Ozbrojený útočník v nemocnici" jsou mimo jiné informace od zkušených policejních instruktorů a vyjednávačů o taktice v těžkých krizových situacích. „Nejde jen o „standardní" vyhrožování násilím, ale zejména zbraní, výbušninou, případně nebezpečnou látkou," dodává mluvčí nemocnice Pokorný.

Zaměstnanci českolipské nemocnice mají o kurz velký zájem. Jeho kapacita, jak sdělila Lucie Křivánková z odboru řízení lidských zdrojů, je však omezená na pětadvacet účastníků kvůli kvalitě školení. Pro personál, na který se doposud nedostalo, chystá nemocnice další termíny.