Internát novoborské sklářské školy i obytný dům s jedenapadesáti byty v majetku města řeší velký problém.

Obě tyto sousedící budovy totiž v minulosti sloužily jako ubytovny společnosti Crystalex a elektřina do nich i nadále proudí právě odtud. Crystalex se však potácí ve stamilionových dluzích a společnosti ČEZ už došla trpělivost.

Ve čtvrtek odpojil ČEZ výstražně elektřinu na jednu hodinu a pokud Crystalex nezaplatí, do týdne bude sklářský gigant bez proudu nadobro a s ním i internát a dům v majetku města.

Zatímco vedení Crystalexu vědělo o problémech s placením i o výstražném hodinovém odpojení dlouho dopředu, nájemníci domu, město, ani vedení sklářské školy neměli o ničem takovém vůbec tušení. „O odpojení elektřiny jsem se dozvěděl až ve čtvrtek, když jsem šel na oběd a v jídelně byla tma,“ sdělil Deníku zástupce ředitele novoborské sklářské školy Jiří Janás. Podobně mluví i jedna z nájemnic nedalekého domu. „O ničem jsem netušila. Že byla vypnutá elektřina mě došlo, až když jsem přišla ve čtvrtek z práce a na digitálních hodinách blikaly nuly,“ říká Jaroslava Slavětínská. O neplacení elektřiny ze strany Crystalexu nevěděli ani přestavitelé města, jemuž dům s jedenapadesáti nájemníky patří.

Odpojením elektřiny na jednu hodinu žádné větší škody nikomu nevznikly, co se ale stane v případě, že obrovské dluhy Crystalex nezaplatí a ČEZ dostojí svému slovu a elektřinu tam přestane dodávat? Toho se obávají všichni. Nájemníci domu i internát by přišli nejen o elektřinu, ale i o teplo a teplou vodu. V obou objektech totiž ohřívají vodu právě elektřinou.

„O problému jsem se dozvěděl teprve ve čtvrtek, když mi volali nájemníci domu a žádali mě o pomoc. Okamžitě jsem začal hledat řešení. Dělám a i nadále budu dělat vše pro to, aby obyvatelé domu bez elektřiny nebyli,“ říká starosta města Jindřich Mareš. Jednoduchá jednání to ale rozhodně nebudou. O řešení jde i sklářské škole, kde mají tentýž problém a v jednání jsou oproti městu napřed.

„Kontaktovali jsme ČEZ a ve hře jsou dvě možná řešení. První je vybudování samostatné elektrické přípojky, která povede přímo ke škole. Tím druhým řešením je jakýsi provizorní kabel,“ říká zástupce ředitele školy Jiří Janás. Řešení je tedy na dohled. Problém tu ale stále je – ten popisuje vedoucí ekonomicko technického úseku školy Linda Hrabcová.

„Obě řešení budeme muset financovat z vlastního rozpočtu. S tím se musíme smířit. Projekt, povolení a vybudování vlastní přípojky je ale běh na dlouhou trať. V lepším případě to podle odborníků trvá sedm měsíců a v tom horším až jeden rok,“ vysvětluje Linda Hrabcová.

Škola a pravděpodobně i město tak v případě neuhrazení obrovských dluhů ze strany Crystalexu bude muset sáhnout po jednodušším řešení, tedy po provizorní přípojce. Ani její vybudování není ale podle Lindy Hrabcové otázkou jednoho dne.