Akce Movember má proto upozornit na stále se zvyšující počet tohoto onemocnění.

Určitě i ve vašem okolí už jste se setkali s někým, kdo si od začátku listopadu nechává narůst knírek. Právě knírek je symbolem celé akce. Nejen jako projev mužnosti, ale i účasti s těmi, kteří rakovinou prostaty onemocněli.

Podle primáře urologie liberecké krajské nemocnice Jana Mečla představuje karcinom prostaty veliký problém. „Urologické oddělení v liberecké nemocnici eviduje v současné době více než 300 mužů s diagnózou rakoviny prostaty. Nemocných přibývá, ale daří se nám více pacientů vyléčit nebo jim významně prodloužit život. Máme i data, která potvrzují, že v přežití pacientů s rakovinou prostaty v Libereckém kraji patříme ke špičce v České republice."

Bez prevence to nejde

Podle Mečla je ale důležité rakovinu včas podchytit. „Karcinom prostaty je vyléčitelný pouze ve velmi časných stadiích, kdy je lokalizován pouze na prostatu. Mnoho mužů si tak ani nevšimne, že má nějaké problémy, protože toto stadium bývá často bezpříznakové, sám pacient ho nedokáže postřehnout. Odhalit problém může jen vyšetření u lékaře."

Název Movember vznikl jako složenina dvou anglických slov. Moustache znamená knír, november je listopad. Proto každý, kdo chce pomoci, nosí v listopadu výrazný knír pod nosem.

Akce Movember tak nabádá muže, aby nepodceňovali preventivní prohlídky a navštívili svého doktora. Preventivní vyšetření na časný záchyt rakoviny prostaty dělají praktičtí lékaři a pokud je třeba odborné vyšetření, odešlou pacienta k urologovi.

Do mezinárodního boje proti rakovině prostaty a varlat v rámci Movember se aktivně zapojila také směna „C" Hasičského záchranného sboru Česká Lípa.

Prostřednictvím stránky www.movember.com českolipská četa zasílá finanční prostředky na výzkum a na tento pátek připravila už druhý ročník benefičního turnaje ve florbale, jehož výtěžek půjde také na boj proti této zákeřné nemoci.

Turnaj se koná 28. listopadu od 17 hodin ve školní tělocvičně ve Skalici u České Lípy, kde změří síly směna „C" českolipských profesionálních hasičů se svými dobrovolnými kolegy ze Skalice a České Lípy.

Vstupné na turnaj je dobrovolné a přispět na dobrou věc tak může každý, kdo do Skalice zítra dorazí.

POCHLUBTE SE KNÍRKEMMovember pomalu končí. Zapojili jste se do kampaně s kníry pod nosem? Pochlubte se!
Pošlete svou „kníratou" fotografii na e-mailovou adresu ceskolipsky@denik.cz (pokud chcete i se jménem a bydlištěm) a my ji zařadíme do pondělního vydání Českolipského deníku. Snímky posílejte nejpozději do neděle 30. listopadu do 12 hodin. Děkujeme!