Vyhovuje vám současné užívání Škroupova náměstí nebo byste uvítali změnu? Máte představu o jeho ideálním využití? Uvítali byste zde klidovou zónu nebo prostor pro parkování? Vnímáte zeleň jako důležitou součást náměstí?

Odpovědi na tyto otázky by mělo dát veřejné setkání na českolipském Škroupově náměstí, které radnice chystá na čtvrteční odpoledne. Jeho hostem bude architekt Robert Sedlák. S ním a s vedením radnice budou moci občané prodiskutovat plány na budoucí využití a podobu náměstí a přidat své návrhy a představy.

Radnice plánuje celý prostor náměstí zrevitalizovat. V lokalitě již proběhly dva archeologické průzkumy.  Odborníci mimo jiné hledali základy českolipského kostela svatých Petra a Pavla. Kdysi největší svatostánek ve městě stál na ploše ještě před rokem 1820, kdy bylo po ničivém požáru rozhodnuto zbytky kostela rozebrat.

Náměstí dnes slouží především jako parkoviště a každý čtvrtek se tu konají farmářské trhy. „V minulosti již bylo připraveno několik studií možných řešení, ale vždy se jednalo o návrhy, které měly svoje zastánce a odpůrce, a nikdy nebylo dosaženo přijatelného kompromisu mezi funkcemi, které by měl tento velmi významný prostor v centru města plnit,“ uvedl již dříve mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

Jak by mohlo náměstí v budoucnu místo vypadat a jak bude sloužit obyvatelům a návštěvníkům města, by mohla rozhodnout architektonická soutěž.

Veřejné setkání začne ve čtvrtek 14. června v 17.00 hodin. V případě nepříznivého počasí se přesune do zasedací místnosti zastupitelstva.