„Osoby přivážíme až k domu, a to z důvodu toho, aby se v průběhu své cesty dostali do kontaktu s co možná nejmenším počtem osob,“ říká mluvčí policistů Dagmar Sochorová. Občany policisté vyzvedávají na letišti nebo na autobusovém nádraží v Praze.

Po rozhodnutí krajské hygienické stanice musí lidé, kteří se vrací z ciziny, zůstat v karanténě. „Od hygieniků máme pro občany připravené rozhodnutí o nutné karanténě a předáváme jim další pokyny, jak se mají chovat v době karantény,“ podotýká Sochorová.

Při přepravě platí přísná hygienická pravidla. Řidiči mají ochranné pomůcky, které brání průniku nákazy. Po jízdě proběhne kompletní dezinfekce vozidla, která se provádí opět v jednorázových ochranných oblecích, rukavicích, holínkách a maskách. Policisté využívají i ozonizér, který dekontaminaci auta dokončí. „V repatriačních jízdách samozřejmě budeme i nadále pokračovat,“ dodává Sochorová.

S návratem lidí z ciziny pomáhají už více než dva týdny také hasiči z Libereckého kraje. Pro české občany jezdí do Frankfurtu nad Mohanem nebo do Berlína.