VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S vlídným počasím o sobě dávají opět vědět

Česká Lípa /ANKETA/ - Bezdomovci si říkají o peníze na jídlo a těch několik desítek korun, co vyžebrají, skončí v jejich žaludku jako laciné víno

22.3.2011 13
SDÍLEJ:

Občas to zkoušíme, říká bezdomovec.Foto: Deník/Tomáš Mařas

S prvními teplejšími dny se opět začali osmělovat bezdomovci. Ti každoročně postávají nebo spíš posedávají na svých oblíbených štaflech a zkouší vyžebrat nějakou tu korunu od kolemjdoucích. Občas jsou k vidění v České Lípě na autobusovém nebo vlakovém nádraží, ale jejich nejoblíbenější destinací je plácek u zdi českolipské sportovní haly u Kauflandu.

„Vadí mi, když somrují peníze, a to nejen tady u Kauflandu. Vadí mi to všude,“ rozhořčeně poznamenal Jan Valeš z České Lípy, který jako spousta jiných obyvatel města sem chodí pravidelně nakupovat.

Je pravdou, že někdy jejich drzost a vynalézavost v získání drobných nezná hranic, ale na druhou stranu i přes „chlapácká“ gesta a nejrůznější slovní ataky se drží stranou, pokud jim dáte najevo, že jim svou přízeň nevěnujete. Pro pár drobných občas prozradí i to, co by asi ve střízlivém stavu neřekli, ale dostat z nich třeba jejich jméno nebo souvislé vyprávění je problematické.

Vychovávat nemá smysl

„Občas zkusíme u lidí, jestli nám dají nějaké drobné na rohlíky,“ řekl jeden z bezdomovců, známá místní figura, potetovaná postava s výraznými vytetovanými linkami kolem očí a po chvilce s těžko rozeznatelným zarděním v brunátné tváři dodal: „No, spíš na víno.“ Levné víno je u nich každodenním pitím a při rozpravě to bylo znát. Nejen na rozverném až žoviálním chování, ale i na dechu.

„Vidíte ty ruce, ty makaly tady v piánce,“ poznamenal, ukázal směrem k bývalé továrně a v řeči hned odběhl zase k jinému tématu: „My se tady scházíme každý den.“ Občas prý seženou nějakou práci, ale spíš jen brigádně a na černo.

ANKETA: Dali jste někdy bezdomovci peníze? Zapojte se do ankety vpravo nahoře

„Ne, nedám jim ani korunu, protože i když říkají, že to mají na jídlo, koupí si chlast,“ pronesla rozhořčeně jedna starší dáma, která se nechtěla ani představit a spěchala, aby byla od bezdomovců co nejdál.

„Pokud se Češi ve svém charitativním chování přece jen v něčem liší od jiných národů, tak bych si tipnul, že v opatrnosti. V internetových diskusích často narazím na výhradu, že ten či onen by dal žebrákovi almužnu, ale jen kdyby si za ni koupil jídlo. Ovšem má zkušenost, že ten mazaný šupák si místo rohlíku hned běží koupit alkohol. A to tedy prr! Na to on přispívat nebude,“ poznamenal na adresu našich postojů k bezdomovcům a případnému žebrání psycholog Miroslav Hudec.

Dodal, třeba Francouz by tohle neřešil, ti nechtějí almužnou nikoho vychovávat, a když už ji dá, uznává, že je čistě věcí obdarovaného, za co peníze utratí.

Pít alkohol lze skoro všude

Možná bychom k nim neměli takové pohrdlivé stanovisko, kdyby si za získané peníze skutečně koupili housku namísto laciného krabicového vína. Možná bychom k bezdomovcům neměli takový odmítavý postoj, kdyby se veřejně neopíjeli a poté netropili rozruch.

„Žádná obecně závazná vyhláška obce nezakazuje požívání alkoholu na veřejných místech,“ poznamenala mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková a dodala, že omezení upravuje pouze takzvaný tabákový zákon.

V něm se píše, že osoby pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, kdyby ohrožovaly sebe nebo jiné osoby či veřejný pořádek nebo majetek, nemohou do všech veřejných prostor, kde by způsobily škodu nebo veřejné pohoršení, do všech prostředků veřejné dopravy, veřejně přístupných prostor, které souvisejí s veřejnou dopravou, přístřešků zástavek a nástupišť, nebo tam, kde probíhají sportovní akce.

V takovém případě je organizátor povinen zajistit zabránění vstupu těmto osobám. Prostor mezi sportovní halou a diskontem je tedy regulérně místo, které mohou navštěvovat a oddávat se tam alkoholovému dýchánku.

Každodenní vyhánění

Bezdomovci se nacházejí snad v každém větším městě, a pokud nepáchají trestnou činnost nebo jejich chování nehraničí s narušováním veřejného pořádku, potom jsou to běžní obyvatelé každého města. Jestliže příslušné právní normy porušují, potom má člověk možnost zavolat na Policii ČR nebo příslušnou městskou policii, na linky 158 a 156. Samozřejmě, že i obecní strážníci mají s bezdomovci své zkušenosti.

„V zimním období skoro denně prováděli zákroky proti bezdomovcům, kteří se uchylovali do společných domů, kde přespávali, a vadili tak nájemníkům, kteří městskou policii zavolali,“ přiblížila zimní nepříjemnosti, které měla městská policie s bezdomovci, Kateřina Kotková. „V letním období i několikrát týdně proti nim strážníci zakročí v rámci oznámení jejich obtěžujícího chování, tedy popíjení alkoholu, polehávání a posedávání na různých místech, žebrání.“

Jak podotýká, jde sice o skoro každodenní problém, ale nikdy to není vážné narušování veřejného pořádku nebo snad jejich nebezpečné chování vůči okolí. „Cílená persekuce na jednom místě během uplynulých let nikdy nepřinesla jiný výsledek, než že se bezdomovci uchýlili zase na místo jiné,“ dodává závěrem Kateřina Kotková.

Dali jste někdy bezdomovci peníze?

ANO

46 %

NE

54 %

Hlasovalo: 26

Anketa byla ukončena

22.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení