VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S výměnou průkazů řidiči zatím příliš nespěchají

Českolipsko - Úředníci teprve očekávají návaly zájemců o výměnu dokladů. Všichni to zřejmě nestihnou.

9.11.2013
SDÍLEJ:

Řidičům, kteří si nevyzvednou nový průkaz, hrozí od 1. ledna nemalé pokuty. Foto: Deník/Jan Jelínek

Jsou jich ještě tisíce. Držitelů řidičských průkazů, které si musí vyměnit do konce letošního roku. Motoristé, kterých se povinnost týká, se však zatím na úřady nehrnou, i když jim zbývá posledních pár týdnů. Kdo si do ledna nestihne doklad vyměnit, půjde po Novém roce do práce pěšky.

Úřady s náporem opozdilců počítají a jsou na ně připraveny. Fronty se však zatím nekonají . „Byl jsem si žádat o nový řidičák minulý týden v České Lípě. Vzal jsem si na to volno v předpokladu, že tam strávím alespoň půl dne čekáním, ale opak byl pravdou. Nebyl tam nikdo," řekl Martin Golier z Českolipska.

Na úřad i v pátek

Podle posledních statistik ministerstva dopravy a vyjádření dvou radnic, které na Českolipsku výměnu řidičských průkazů provádějí, na výměnu stále čeká necelých tři a půl tisíce dokladů. „Informujeme řidiče, jak jen to jde, ale vždy se nápor zvýší jen na pár dní, kdy informace proběhne a pak je zase klid. Rozhodně se na úřadu fronty netvoří," vysvětlila Kristýna Brožová, mluvčí českolipské radnice.

V České Lípě s výměnou otálí ještě přibližně dva a půl tisíce řidičů. Místní radnice počítala s náporem zájemců před koncem roku a přizpůsobila tomu úřední hodiny. „Od tohoto týdne jsme přidali ještě pátek dopoledne a zájem je znát. Hned za první hodinu rozšířeného provozu jsme zaevidovali devět žádostí o výměnu," vypočítala v pátek Kristýna Brožová. Už teď je ale zřejmé, že všichni do konce roku vyměnit své řidičské průkazy nestihnou. V případě, že bude českolipský odbor dopravy úřadovat bez přestávky i mezi vánočními svátky, musel by každý den zpracovat průměrně 74 žádostí.

3500 Přibližně tolik řidičů čeká na poslední chvíli s výměnou řidičského průkazu na Českolipsku. Už teď je z výpočtů zřejmé, že za běžného provozu nelze vše v termínu stihnout. Českolipský odbor dopravy se počínaje včerejším pátkem rozhodl přidat jeden úřední den. I přesto zbývá na tuto spádovou oblast 34 úředních dní a 2500 řidičáků. Průměrně tedy 74 žádostí na jeden den. Povinná výměna se týká dokladů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004.

Druhým úřadem, který vyměňuje řidičské průkazy, je Nový Bor. I tady se dá očekávat prosincový nával žádostí. Podle posledních statistických údajů tu bude čekat výměna ještě necelou tisícovku řidičáků. „V současnosti jsme na odboru dopravy Městského úřadu zaznamenali zvýšený zájem o výměnu řidičáků, ale žádné drama v podobě dlouhých front se zatím nekoná. Prozatím tedy neuvažuje o prodloužení úředních hodin. Kdyby ale byl nápor vyšší, tak odbor dopravy operativně umožní, aby lidé výměnu stihli do konce roku," vysvětlila Jana Maněnová, mluvčí novoborské radnice.

Povinná výměna se týká dokladů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Kdo nebude mít do konce roku nový, ten si nezajezdí, nebo bude riskovat pokutu až 30 000 korun.

Lze se objednat

V Novém Boru se lze k vyřízení agendy předem objednat, a vyhnout se tak dlouhému čekání ve frontách. Objednání je možné přes webové stránky města nebo pomocí SMS zprávy. Volné termíny tu mají denně. „Na vydání nového řidičského oprávnění si lidé počkají standardně tři týdny, pokud chtějí expres, tak si zaplatí 500 korun poplatek a doklad jim bude vystaven do pěti pracovních dnů," vysvětlila dříve Jana Maněnová. Což znamená, že kdo si zažádá o nový řidičák 30. prosince, nemůže počítat s tím, že jej bude mít hned první týden v lednu.

Řidičům z povolání, kteří vlastní i digitální kartu, se celý proces výměny o týden prodlouží. V České Lípě byla agenda týkající se řidičů a řidičských průkazů přestěhována do ulice U Vodního hradu a objednávání přes internet, nebo pomocí sms jako v Novém Boru tady zatím není možné.

Do konce letošního roku při jízdě s neplatným řidičským oprávněním zaplatí šofér pokutu od 1 500 do 2 500 Kč. Od prvního ledna se tento prohřešek rapidně prodraží. Za jízdu s neplatným dokladem bude hrozit pokuta až 30 000 korun.

Řidiči by se v souvislosti s povinnou výměnou neměli nechat zmást chybějícím datem ukončení platnosti průkazu. Pokud na dokladu tento údaj nemají, v žádném případě to neznamená, že je jejich doklad uznávaný trvale.

Autor: Nikola Bursová

9.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení