Jako opařený zůstal stát v pondělí ráno Jiří Šafra z České Lípy, když spatřil svůj vůz. Kosočtverec přes celou přední kapotu, další hluboké rýhy na boku, dveřích a blatnících. Jenže auto nebylo zaparkované přes noc jen tak na nějakém místě.

Neznámý vandal popustil uzdu svému řádění takřka přímo pod okny služebny českolipských městských strážníků na Škroupově náměstí a na vše shlíželo bedlivé oko kamerového systému.

Ke smůle Jiřího Šafra byla kamera mimo provoz. A aby toho nebylo málo, na nefunkční kamerový systém nedoplatil poprvé.

Bezpečí? Naivita

Jiří Šafra bydlí přímo v centru města a ročně platí nemalou částku do městské kasy za to, že může parkovat na nedalekém Škroupově náměstí.
„Kromě blízkosti bydliště je jedním z důvodů, že jsou tu umístěné kamery. Naivně jsem se domníval, že zaparkované auto bude pod dohledem a já tím snížím riziko krádeže nebo poškození,“ vysvětlil Jiří Šafra.

To se však nestalo. „V neděli večer jsem zaparkoval a o pár hodin později jsem nevěřil vlastním očím. Mám úplně zničené auto, oprava mě podle předběžného odhadu přijde na sto tisíc,“ kroutí hlavou Šafra.

Jeho kroky od poškozeného vozu okamžitě směřovaly na služebnu městských strážníků. Zde se dozvěděl, že kamera byla v noci z neděle na pondělí mimo provoz.

Hlídá jen služebnu

„Kamerový systém je v rekonstrukci, měnily se monitory. Obsluha sice u kamer sedí, ale kvůli úpravám se nedají zpětně vytáhnout záběry,“ vysvětlil zástupce ředitele Městské policie v České Lípě Antonín Doležal.

Podle něj navíc ona zmíněná kamera není ani součástí monitorovacího systému. Slouží v podstatě pouze k ochraně objektu, v němž sídlí strážníci, a hlídá zaparkovaná auta patřící městskému úřadu. „Ostatní okolí zabírá přidruženě a nepojme celé Škroupovo náměstí,“ doplnil Antonín Doležal.

Nebylo to poprvé

Jiří Šafra má tak smůlu, kamera nezabrala vandala, který mu poškodil auto. Stejně tak jako zhruba před rokem, když si kdosi vzal jeho vůz na mušku poprvé.

„Levá strana byla poškrábaná zřejmě od klíče a k tomu propíchnutá guma. Zaplatil jsem tenkrát za opravu padesát tisíc. Pachatele policisté nevypátrali. Pomohlo mu i to, že nefungoval kamerový systém,“ doplnil Jiří Šafra a svoji zkušenost s monitorovacím systémem uzavírá trochu paradoxně.

„Do domu na Jindřicha z Lipé, kde bydlím, se vloupali zloději. Bohužel mi nepomohlo ani to, že kamera byla zrovna funkční. Zloději si odnesli věci za půl milionu korun do přistaveného auta, které stálo tam, kde je vjezd zakázaný, aniž by je někdo zastavil.“