Soubor více než 1500 děl, mezi nimiž jsou práce významných českých i světových výtvarníků, získala za 8,5 milionu korun Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Stane se základem expozice připravovaného Centra sklářského umění v Sázavě na Benešovsku.

Dva roky ji nikdo neviděl

Sbírka zabírala na Lemberku celé druhé patro, depozitář byl i na půdě. Veřejnosti přístupná nebyla už přes dva roky. Soubor vznikal 27 let při sklářských sympoziích, jež Crystalex pořádal od roku 1982 každé tři roky. Do sklářských provozů zval výtvarníky a designéry z celého světa, aby s pomocí zdejších sklářů ztvárnili své návrhy.

V Novém Boru se v průběhu let vystřídalo na pět stovek umělců, mezi nimiž nechyběla taková jména jako Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, René Roubíček nebo Rony Plesl.

Věřitelé zkrachovalého Crystalexu se unikátní soubor rozhodli prodat, znalci jeho hodnotu odhadli na téměř 21 milionů korun. Známé aukční síně však o díla zájem neprojevily a díky tomu ho nakonec získala za výrazně nižší cenu Nadace Josefa Viewegha. Stovky beden se sklem teď nakládají pracovníci dopravní firmy a stěhují je pryč.

Místo skla budou nové expozice

„Některé již zabalené kusy znovu rozbalují a kontrolují, případně balí tak, aby při dopravě nebyly poškozeny,” řekla kastelánka zámku Lemberk Renata Černá. Stěhování by podle ní mělo skončit počátkem příštího týdne.

Národní památkový ústav usiloval o vystěhování sbírky už několik měsíců. Chce v místě totiž zřídit nové expozice, které představí vývoj nábytkových stylů od konce 18. století do počátku století 20.

„Návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do interiérů zařízených ve stylu typickém pro určité období,” řekl náměstek ředitele Národního památkového ústavu v Libereckém kraji Petr Weiss. Podobná expozice už na zámku byla po druhé světové válce, v 70. letech se její část přesunula na Hrubý Rohozec. Ten má už ale nové interiéry, a tak se teď záměr vrací zpět.

Doplní opravené interiéry

Příprava nových expozic se bude realizovat postupně a celý projekt by měl být dokončen v roce 2015.

„Připravili jsme už projektovou dokumentaci a chystáme i mobiliář, prostory ale čekají ještě stavební úpravy,” řekl Weiss. Nové expozice navážou na rekonstruované interiéry takzvaného clam- gallasovského apartmá v prvním patře, které ukazuje interiéry zámku v podobě, jakou měly po druhé světové válce, kdy ho zkonfiskoval český stát.

Lemberk stojí na místě původně gotického hradu, který v první polovině 13. století založil Havel z rodu Markvarticů. Známa je jeho žena Zdislava, jež byla před několika lety prohlášena za svatou. Z období vzniku hradu se dochovaly jen spodní části zdiva a některé prvky v hlavní věži. V polovině 16. století prodělal hrad renesanční přestavbu a další ve 2. polovině 17. století, kdy dostal dnešní ranně barokní podobu. Mezi majiteli panství byl i Albrecht z Valdštejna. Naposledy zámek patřil rodu Clam-Gallasů.