Veřejná sbírka, která byla městem Nový Bor vyhlášena počátkem září, totiž končí již ve čtvrtek 15. prosince.

Výmalba stropu sálu v domě č.p. 45 na třídě T. G. Masaryka je dílem významného malíře 19. století Josefa Navrátila. Ta ale vzhledem ke stavu stropní konstrukce v současnosti vyžaduje nutnou rekonstrukci. Právě za tímto účelem byla městem Nový Bor vyhlášena veřejná sbírka na její obnovu, která má termín ukončení ve čtvrtek 15. prosince.

Lidé tak mohou již jen několik dní přispívat na rekonstrukci unikátního interiéru do zapečetěných kasiček, jež jsou umístěny ve Sklářském muzeu Nový Bor, Turistickém informačním centru, Knihkupectví Šeps, Městské knihovně a v Restaurantu AJETO. Finanční příspěvky je možné do stejného data také zasílat na bankovní účet vedený u Komerční banky Nový Bor (č.ú. 107-183260277/100).

Přispěla i ZŠ U Lesa

Současně s veřejnou sbírkou vyhlášenou městem proběhl ve stejném období i výběr dobrovolných finančních příspěvků na novoborské Základní škole U Lesa. Jak uvedla Alena Forgáčová, vedoucí Odboru školství kultury a sportu Městského úřadu, kantoři a žáci této základky věnovali na obnovu Navrátilova sálu 1650 korun.

Navrátilův sál je na seznamu kulturních památek a zároveň se nachází i v městské památkové zóně. „Autorem výmalby je význačný český malíř z první poloviny 19. století Josef Navrátil, a tak je sál unikátním dokladem o jeho působení v Novém Boru,“ připomněla mluvčí novoborské radnice Jana Maněnová.

Zmíněné nástěnné malby, které zůstaly zachované pouze ve stropní části místnosti, se po letech vylouply na světlo při stavebně technickém průzkumu v 80. letech minulého století. O několik let později prošly rukama restaurátora.

Jen komorní akce

Nyní jsou opět ohrožené. Podle Magdaleny Riedlové, z odboru správních činností na Městském úřadě v Novém Boru, je příčinou zřejmě nesprávné ukotvení stropní konstrukce.

„Prostory a především stropní výmalbu si ve středu prohlédl statik. Ten by měl do několika týdnů mít zprávu, podle níž se rozhodne, zda bude nutná rekonstrukce celé stropní konstrukce nebo postačí restaurovat jen samotnou výmalbu. Od toho se bude také odvíjet přesná výše nákladů na opravy sálu,“ doplnila Magdalena Riedlová.

Ovšem do doby, než sál projde rekonstrukcí, je konec se všemi velkými akcemi, které by mohly narušit statiku. „Především musíme zamezit vibracím, jež by stav stropu zhoršovaly. Z tohoto důvodu se tak zde v současnosti nemohou pořádat žádné velké společenské události doprovázené tancem a hlasitou hudbou. Navrátilův sál ale bude i nadále využíván pro kulturní akce komornějšího rázu, jako jsou například přednášky, výstavy nebo kratší hudební představení,“ uzavřela Magdalena Riedlová.