Rozšířit expozici skla v místním muzeu by chtěli Novoborští. Do současných prostor se vůbec nevejdou exponáty z posledních šedesáti let.
„Naším cílem je změnit a rozšířit stávající sklářské muzeum tak, abychom mohli vystavit celou sbírku skla,“ uvedl Petr Kaplánek. K tomuto účelu by se podle něj hodila budova zvláštní školy, která je hned vedle muzea.
„Museli bychom ale vyřešit, kam přemístíme děti, které školu navštěvují. Členové školského výboru jsou ale proti tomuto záměru,“ řekl Petr Kaplánek.
Místostarosta Jindřich Mareš také souhlasil s myšlenkou rozšíření sklářského muzea. „Ale stěhování zvláštní školy je problém. Museli bychom zvážit, zda jim například nevybudovat samostatný vchod,“ řekl Jindřich Mareš.
Novoborské sklářské muzeum má část sbírek vystavených na Lemberku. To je ale podle odborníků škoda. Město skla by mělo nabízet kompletní expozici, a to nejen historického, nýbrž i současného skla.
Zastupitelé se shodli, že kvalitní výstava dokáže přilákat do města řadu turistů. Budou proto hledat řešení, kam exponáty umístí. Hlasování o záměru využití budovy zvláštní školy na muzeum neskončilo schválením.
Kromě budovy zvláštní školy zváží i možnost vybudovat výstavní prostory za objektem stávajícího muzea.
S tím také souvisí návrh, aby informační centrum města bylo přímo na náměstí.
„Na říjnovém jednání zastupitelstva projednáme možnosti rozšíření sklářského muzea,“ dodala starostka Stanislava Silná.