„Schodiště i balkony byly v dezolátním stavu, takže jsme investovali přes čtyři miliony korun do oprav,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. „Výměna oken s regulací kotelny pak přispějí k úspoře peněz za vytápění. Návratnost této investice je asi sedm let,“ dodal.

Přestože kraj mnoho prostředků nemá, musel na opravu schodiště peníze najít. „Dokonce se nám stalo, že nám propadla pracovnice do podesty. Museli jsme reagovat,“ říká ředitel léčebny Rudolf Focke. Schodiště má zachovaný původní historický ráz, protože stavební firma použila původní žulové kvádry. Projektant je doplnil o nerezové zábradlí, které zvyšuje bezpečnost.

Novou dlažbou terasy už voda neprotéká. „Vlhkost ničila malby. Nová dlažba je uložená na plastových terčích, které umožňují ji v případě potřeby oprav odklopit,“ popsal Rudolf Focke.

V jídelně byla okna s jednoduchým dvoumilimetrovým sklem. Teplo tu bylo pouze v létě. „Ani při maximálním vytápění tu teplota nepřesáhla patnáct stupňů Celsia. Pro pacienty to bylo velmi nepříjemné a navíc energeticky náročné,“ shrnul další důvody poměrně náročné rekonstrukce Rudolf Focke.

Za vytápění tedy léčebna ušetří jak díky novým oknům tak i díky regulaci a kaskádovitému řízení kotlů. „Toto opatření by mělo snížit náklady až o čtyři sta tisíc,“ potvrdil ředitel léčebny. Ročně tu zaplatí za topení 3,3 miliony korun. V léčebně respiračních nemocí v Martinově údolí se uzdravuje 850 pacientů ročně a v průměru tu stráví čtyři týdny. V dětské léčebně pak pobývá 850 dětí a 250 dospělých jako doprovod.

Kraj chce v letošním roce dál investovat do zdravotnictví. „Jak sociální služby tak zdravotnictví jsou našimi prioritami. Nyní investujeme do rychlé záchranné služby Libereckého kraje a podle možností a dostupnosti financí se soustředíme na to, co nejvíc bolí,“ dodal hejtman.