VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf liberecké policie Miroslav Dvořák korupci odmítal

Liberecký kraj - Rozhovor se zatčeným ředitelem liberecké policie Miroslavem Dvořákem. Na dotazy o korupci odpovídal v září roku 2006.

19.2.2009 4
SDÍLEJ:

Miroslav Dvořák je v současné době umístěn ve vyšetřovací vazbě v Praze.Foto: Fotomontáž Deník/Petr Jeník

O zatčení vrcholného představitele Policie ČR v Liberci Miroslava Dvořáka, který v současné době tráví svůj čas ve vyšetřovací vazbě v Praze, se toho napsalo již mnoho. On sám ale příležitost ke své obhajobě nedostal. Přinášíme proto úryvky z rozhovoru, který poskytl v září roku 2006 internetovému portálu nasliberec.cz.

Miroslav Dvořák stál tehdy už třetím rokem v čele Okresního ředitelství Policie České republiky v Liberci, kam přišel z České Lípy. K policii nastoupil před třiatřiceti roky. Byl úspěšným kriminalistou, jak sám tehdy řekl, z jeho éry na kriminálce zůstal jen jediný nevyřešený případ. Tím je neobjasněná vražda osmnáctileté dívky v Mimoni.

„Moje ideály, se kterými jsem kdysi šel k policii, se splnily. Chtěl jsem být kriminalistou, a tím jsem se stal. Vystudoval jsem a po roce 1989 si mne nadřízení vybrali jako zástupce ředitele. Nyní jsem ředitelem, přesto mne dodnes straší nevyřešený případ zastřelené dívky v Mimoni. Stal se v roce 1994 a byl to složitý případ. Dodnes mne mrzí, že se nám nepodařilo jej objasnit, že jsme nenašli pachatele. Rád bych to vyřešil a kdyby to šlo, kdykoliv bych se k tomuto případu vrátil,“ uvedl pro internetový portál nasliberec.cz ředitel Miroslav Dvořák.

Pak přišly zvídavé dotazy

Na otázku, zda se během svého působení u policie setkal s korupcí, odpověděl: „Za dobu mého působení jsem se s něčím podobným nesetkal. Pár případů se stalo v minulosti a ty teď řeší soud. Ani se nestalo, že by někdo zkoušel korumpovat přímo mne osobně. Kdyby se to stalo, řešil bych celou záležitost tvrdě.“

Pak přišla otázka, která se v současné době týká i jeho samotného. „Co se stane s policistou, na něhož by padlo obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, za kterým někdy bývá schováno korupční chování?“ Zeptal se redaktor a Miroslav Dvořák měl jasno. „Platí nedávno novelizovaný zákon o služebním poměru. Policista obviněný z úmyslného trestného činu je okamžitě postaven mimo službu, dokud se jeho případ nevyřeší. Jestliže se ukáže, že je nevinný, vrátí se na své místo. V opačném případě samozřejmě u policie končí.“

Kromě korupce u policistů zajímal redaktora i názor Miroslava Dvořáka na korupci ve společnosti mimo policii. „Možná je u nás korupce už tak zažitá, že si ji ani neuvědomujeme, mnohé jednání za korupci ani nepovažujeme. Je to složité – dá se za korupční chování považovat to, když dám sestřičce v nemocnici bonboniéru a kafe?

Myslím si, že je mezi lidmi hodně závisti. Po roce 1989 se před námi všemi otevřely netušené možnosti. Všichni máme v sobě přirozenou soutěživost a rádi bychom byli úspěšní jak v osobním životě, tak i v práci. Ale každému se to nepodaří, a tak si ti neúspěšní začnou o těch úspěšných vyprávět bajky. A neuvědomují si, že každý, aby byl úspěšný, musel pro to něco udělat. Ovšem když přemýšlím o tom, jak se chovají naši úředníci, kteří jsou placení z peněz občanů, připadá mi, že svou neochotou a nepřístupností si říkají o to, aby jim člověk příště něco přinesl. Že pak jeho záležitosti vyřídí ochotněji. Chybí nám laskavost, lidskost. Úředník by měl být profík, který si uvědomuje, že je tu pro občany, a netvářit se tak, že jej občané otravují. Sám o sobě říkávám, že mám tři úsměvy. Jeden doma, jeden v práci a jeden mám pro občany,“ vyprávěl dlouze.

Další dotaz pak směřoval na korupci, která se objevuje zejména při přerozdělování veřejných peněz, případně státních či městských zakázek.
„Je pravda, že peníze zaslepují některým lidem mozek. Korupce ale doprovází lidstvo od nepaměti, vládla už v antickém Římě. Měli bychom se snažit o to, aby rozdělování veřejných peněz a výběrová řízení na veřejné zakázky byla co nejprůhlednější. Tam, kde jde o peníze občanů, musí vládnout co největší transparentnost,“ uvedl v září roku 2006 Miroslav Dvořák, který nyní sedí ve vyšetřovací vazbě a zodpovídat se bude podle neoficiálních zdrojů z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku, neoprávněného nakládání s cizími údaji, podvodu a zpronevěry.

Autor: Petr Jeník

19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvůli nakloněnému kmenu vánoční jedle na Mírovém náměstí se vedení radnice rozhodlo o odstranění stromu kvůli bezpečnosti. Ráno zde začínají Vánoční trhy.
4

Poryv větru naklonil v Jablonci jedli. Hrozilo, že se vánoční strom zřítí

Osobně vyzvednout nový exponát přijela do českolipského Fehreru starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.
4

Němce nadchlo muzeum. Nyní mu darovali starou stříkačku

Příběh nemocné Terezky vyvolal velkou vlnu solidarity

Česká Lípa – Dobročinná akce na pomoc nemocné dívence z Chlumu, vynesla 30 000 korun. Pomůže i Večer plný dárků, který na pátek chystá florbalový klub.

Policisté počtvrté vybrali nejlepšího okrskáře Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zvítězil Jan Horáček z Příšovic.

Jan Rázl z Nového Boru se stal mistrem ČR ve čtyřhře

Liberec, Nový Bor - Tři medaile získal novoborský sportovec Jan Rázl, který hájí barvy Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci na mistrovství České republiky jednotlivců kategorie do 13 let, jehož se v Harcově zúčastnilo celkem 88 žáků a žákyň.

Mladí olympionici oblečou kolekci za půl milionu

Liberecký kraj – 94 mladých sportovců bude kraj reprezentovat na dětské zimní olympiádě, která začíná na konci ledna v Pardubickém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT