Studenti se svých míst drží zuby nehty a málokdy se někde uvolní místo. „Loni jsem pomáhala ve stánku na koupališti. Sice jsem si nevydělala zase tolik, ale jsem ráda, že tady můžu pracovat i letos, protože bych těžko sháněla něco jiného,“ vysvětlila sedmnáctiletá studentka Jana z Novoborska.

Asi jednu z těch lepších pracovních příležitostí pro studenty nabízí společnost Regata Máchovo jezero a.s. Tam si studenti mohou přijít i na sedmnáct tisíc korun. K tomu jsou při práci na čerstvém vzduchu, mezi lidmi, často svými kamarády, a dokonce jim zbude i dost času na zábavu.

„Studenty máme vesměs už z loňska a někteří pracují již od letošního února. V současné době už je to pasé. Studenti si brigády drží a spíš si je dohazují mezi sebou. Je to určitě také tím, že s nimi zacházíme slušně a vydělají si dobré peníze,“ vysvětlil Vladimír Reichert, předseda představenstva akciové společnosti Regata Máchovo jezero.

Ten dodal, že letos přijali na brigádu přibližně sedm studentů. Z toho čtyři kluky do pozice lodníků a dívky, které se střídají na recepci Autokempu Klůček. Podmínky jsou jednoduché – musíte být plnoletí a mít potvrzení o studiu.

Zkuste personální agentury

Pokud nejste mezi šťastlivci, kteří mají brigádu už z loňska, máte možnost zkusit shánět přes personální agentury. Přímo v centru České Lípy sídlí jedna z nich a nabízí možnost bezplatné registrace. Možná vám nezaručí vaše vysněné místo, ale rozhodně máte šanci si díky ní alespoň něco vydělat.

„Zabýváme se hlavně výrobními podniky. Například nyní jsme několika studentům zprostředkovali práci v novoborském Crystalexu,“ uvedl Petr Švarc, manažer personální agentury Index Práce v České Lípě.

I přesto, že v současné době místa nejsou, se podle něj ještě nějaká místa uvolní díky dovoleným, které si zaměstnanci berou v letních měsících.

Práce v zahraniční – levná dovolená

Starší studenti někdy volí možnost sezónní práce v zahraničí. Kromě lepšího výdělku berou tuto možnost jako variantu dovolené s příležitostí vůbec vycestovat nebo si procvičit jazyk. Právě jeho znalost je základním předpokladem pro to, jak dobrou práci seženou. Přesně podle úměry čím lépe ovládají jazyk, tím větší mají šanci získat lepší práci.

„Letos jedu podruhé na Kypr společně se svými kamarády. Práci nám tam domluvila teta jednoho kamaráda, která tam žije. Pracovat budu jako servírka,“ řekla čtyřiadvacetiletá vysokoškolačka Štěpánka Krpatová z Nového Boru.

Příjemným bonusem je podle ní moře, bary, navázání nových kontaktů a zlepšení angličtiny. Na druhou stranu přiznává, že pobyt není jako doma v pokojíčku. „My měli štěstí, bydleli jsme v penzionu, ale někteří se museli spokojit s internátním typem ubytování. Někomu může dělat problémy přizpůsobit se tamější stravě. Ale pozitiva, že si vydělám a ve volném čase je to jako dovolená, za to stojí,“ dodala Štěpánka Krpatová.

Jestli dobře ovládáte jazyk, především angličtinu, nemusíte se bát žádat například o práci animátora. Ty mají dokonce podle Štěpánky i lepší podmínky k práci, mezi které patří lepší ubytování, nebo i lepší strava. To, jakou nakonec budete mít práci, vlastně záleží především na vašich znalostech a zkušenostech.

Adéla Vachtová