Pro Liberecký kraj to bude znamenat zaplatit pět až deset milionů korun na dotacích dopravcům navíc, řekl náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD). Stokorunový kupon bude mít platnost celoroční jízdenky, bude ale jen v elektronické podobně, a nahrát ho tak bude možné jen na krajskou čipovou kartu Opuscard.

„Ty má zatím v kraji 4 545 seniorů starších 70 let,” poznamenal Sepp. Senioři, kteří budou chtít možnosti cestovat bezplatně využít a kartu ještě nemají, si ji musí za 140 korun pořídit. Opuscard má v kraji více než 100 tisíc lidí, nejvíc jich je v Liberci a Jablonci.

Některá města v kraji už v minulosti cestování seniorů zdarma umožňovala, stačil k tomu jen občanský průkaz.

„To ale v tomto případě není možné, musíme dopravcům náklady kompenzovat, a proto musí být vedena evidence o všech jízdách seniorů, to nám umožňuje právě Opuscard,” vysvětlil Sepp. Senior se podle něj musí pasem prokázat.

Bezplatné cestování seniorů nebude pro Liberecký kraj v příštím roce jediným výdajem navíc do veřejné dopravy. Kraj se rozhodl kompenzovat dopravcům i nárůst DPH, která by se u jízdného měla zvýšit z deseti na 14 procent. Samotné jízdenky ale až na výjimky zdražovat nebude.