Možnost vyzkoušet si v bezpečném prostředí testovacího polygonu chování svého vozidla za krizových situací se otevírá i seniorům na Českolipsku. Autodrom v Sosnové se v tomto měsíci zapojí do programu Jedu s dobou, který je zaměřený na školení řidičů nad 65 let. Ti se do bezplatného půldenního kurzu mohou hlásit už nyní.


Pilotní ročník projektu chystá Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu ČR. „Uvědomujeme si, že na bezpečnost silničního provozu je zapotřebí nahlížet komplexně a preventivních aktivit v této oblasti není nikdy dost a jsou obohacující pro všechny věkové skupiny. Nicméně jsme velice rádi, že tento projekt můžeme uspořádat pro často opomíjenou, ale rozšiřující se skupinu seniorů,“ říká předseda asociace a zároveň prezident Autoklubu ČR Jan Štovíček.

OKRUH I TEORIE

Legislativa související se silniční dopravou se mění každou chvíli, proto bude součástí kurzu i teoretická lekce věnující se právě této problematice. Stěžejní ale bude praktická část, kde mohou řidiči poznat dopodrobna svůj vůz. Lektoři se s nimi zaměří na správné zásady krizového brzdění na různém povrchu vozovky, řešení smyku, manévrování s vozidlem za různých okolností, vnímání rizika mrtvých úhlů či rozpoznávání bezpečné vzdálenost při souběžné jízdě. To vše doplněné o praktickou ukázku první pomoci.

Výraznou pomocí by mohlo být i seznámení s novými bezpečnostními technologiemi ve vozech, o nichž mnozí ani nevědí. Už dávno se totiž nejedná jen o ABS nebo ESP, ale také o systémy krizového brzdění nebo asistenty hodnotící pozornost řidiče. „Velmi oceňujeme, že nikdo netvrdí, že senioři jsou snad horší řidiči než zbytek populace. Na to je mnoho našich členů citlivých. Faktem ale je, že vzdělávat by se měl člověk po celý život,“ podotýká Zdeněk Pernes, předseda spolku Rada seniorů, který projekt také podporuje.

Členové rady prý běžně absolvují kurzy sebeobrany, chodí do univerzit třetího věku, ale na řízení vozidel se tak trochu zapomíná. „Od doby, co jsme opustili autoškoly, se legislativa změnila, a to zcela jistě několikrát. A nikdy není na škodu slyšet to skutečně aktuální znění,“ dodává Pernes.

PROJEKT ZAPLATÍ POJIŠŤOVNY

Projekt je pro seniory zdarma díky šestimilionovému příspěvku z Fondu zábrany škod. Spravuje ho Česká kancelář pojistitelů (ČKP) a peníze do něj posílají jednotlivé pojišťovny nabízející povinné ručení. Z každé smlouvy plynou do fondu tři procenta z pojistného. Peníze nejčastěji míří složkám integrovaného záchranného systému v čele s hasiči, policisty a záchranáři. Dostává se ale také na projekty z oblasti prevence.

S narůstajícím průměrným věkem řidičů se podle ČKP zvyšuje také riziko dopravních nehod. Přitom téměř pětina klientů se sjednaným povinným ručením je důchodového věku nad 65 let. „Senioři ročně způsobí přibližně 80 smrtelných nehod a 170 nehod s těžkými následky. I proto Komise Fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat,“ uvádí výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

První série školení se v Sosnové uskuteční 21. dubna. Prozatím je k dispozici ještě jeden další termín na začátku června. Počet míst je omezený, proto v případě zájmu radíme neotálet s přihláškou.