Seniory trápí otázky jejich bezpečnosti. Ukázalo se to při besedě novoborské městské policie, na kterou přišla asi padesátka starších lidí. Po hlavním programu přednášky proběhla živá debata. Během ní se účastníci vyjadřovali mimo jiné k nebezpečím v silničnímu provozu, veřejnému pořádku nebo vandalismu.

„Lidi trápí například obavy z přecházení vozovek. Senioři tak dostali rady a vysvětlení, jak se bezpečně pohybovat v provozu. Často se totiž mylně domnívají, že mají na přechodu absolutní přednost a ohrožují tím sebe i cestující v autech,“ upřesnil ředitel Městské policie v Novém Boru Jiří Zemanec.

Na seniory ale číhá nebezpečí i v jejich domovech. „Starší lidé jsou důvěřiví, otevřou dveře bytu, aniž by se přesvědčili, kdo stojí za nimi. Jak to pak končí, vídáme často v televizi. Okradených, kteří si zloděje pustí sami do bytu, přibývá. Proto rozdáváme seniorům samolepky s praktickými instrukcemi, jak se zachovat, když na ně zazvoní cizí osoba. Ty si mají nalepit vedle kukátka. Základním pravidlem ale je hned neotvírat,“ vysvětlil velitel Městské policie Jiří Zemanec.

Do bytu nikoho nepouštět

Jeho slova potvrzuje mluvčí českolipských policistů Ivana Baláková: „Lidé, kteří žijí osamoceně, by neměli neznámé osoby pouštět do bytu.“ Připomněla případy, kdy falešní zástupci energetických závodů, vodáren nebo plynáren přicházejí, aby vyplatili „přeplatek“.

„Pravidlem je, že když někdo nese hotové peníze, je to podvodník, protože vyplácení přeplatků nikdy neprobíhá v hotovosti,“ připomíná Ivana Baláková.
Není také nic neslušného na tom, když senioři požádají o průkaz pracovníka, který například provádí odečet plynu nebo vody. V domech často visí dopředu upozornění, že dodavatelé budou odečet provádět, senioři tak vědí, že nejde o podvodníky a mohou být v kontaktu se svými sousedy a nebýt sami, když pracovníci přijdou.

Další fintou zlodějů je nabízení laciných věcí podomními prodejci. „Ti se také snaží dostat do bytu, zabavit seniora, který si jde pro pár stokorun, ale nakonec přijde i o úspory.“

Podvodníci hrají na city

Konkrétní případ ilustruje, jak dokáží podvodníci hrát na city. Muž a žena, dobře oblečení, zastavili na ulici starší paní, která venčila pejska. Ptali se na cestu do nemocnice, vysvětlování zdánlivě nechápali, a tak požádali seniorku, aby nasedla k nim do auta a cestu jim ukázala. Jakmile nasedla, začali povídat, že jestli neseženou dvacet tisíc, kamarád v nemocnici zemře.

„Hráli na city, chtěli půjčit peníze. Vyděšená paní měla doma jen patnáct tisíc, ty jim půjčila proti záruce kabelky, v níž měly být šperky a dolary. Peníze jí měli vrátit večer, ale už se neukázali. Když seniorka otevřela kabelku, byly v ní jen noviny,“ popsala Ivana Baláková.

Zásadou by podle policistů mělo být, že jakmile někdo cizí požaduje peníze, je to podezřelé. „Nejlepší je vůbec nepřipustit diskusi. Policie se podvody na seniorech vážně zabývá, vyčlenění pracovníci se problematice a seniorům pravidelně věnují. Jakmile by měl někdo pochybnosti, může okamžitě volat telefonní linku policie 158,“ dodala Ivana Baláková.

Čerstvé případy: Podvodník byl arogantní

Těch, kdo se snaží obohatit na seniorech, přibývá. Českolipská policie proto vyčlenila zvláštní pracovníky, kteří se problematikou zabývají.

V úterý o sobě znovu dali vědět podvodníci, kteří se za využití lsti obohatili na účet osaměle žijících seniorů. „V Kamenickém Šenově u domu v Obecní ulici zazvonil u dveří kolem 19.30 hodin muž, který se sedmasedmdesátileté ženě představil jako pracovník energetické firmy ČEZ. Po otevření se hned nahrnul do chodby a začal prohlížet elektroměry s tím, že přišel zkontrolovat jejich technický stav,“ popisuje mluvčí PČR Ivana Baláková.

Od počátku vystupoval arogantně až drze. Když ho žena upozornila na nevhodné chování, křičel na ni, že je elektroinstalace v nepořádku, a že pokud nezaplatí 2 500 korun okamžitě na místě, odpojí dům od centrálního rozvodu. Toho se paní zalekla, peníze mu vyplatila a on dům hned na to opustil.

„Později se jí celá věc rozležela v hlavě a společně s dcerou kontaktovala telefonicky zákaznické centrum ČEZU, kde se dozvěděla, že k ní domů žádného pracovníka neposlali. Navíc jí sdělili, že firma ČEZ nikdy nevybírá finanční hotovost a že veškeré platby probíhají výhradně bezhotovostním stykem, tedy přes bankovní účet nebo prostřednictvím složenky,“ pokračuje.

Navíc pracovníci ČEZU mohou podle interních směrnic navštěvovat zákazníky pouze do 18. hodiny, ne později. Podvedená žena potom učinila na neznámého pachatele trestní oznámení.

Falešný lékař

S trestním oznámením na neznámého podvodníka se v úterý obrátil i jednaosmdesátiletý muž z Horní Police, kterého téhož dne krátce po dvacáté hodině navštívil v jeho rodinném domě neznámý muž. „Tentokrát se vloudil do příbytku poté, co o sobě tvrdil, že se znají z pobytu v nemocnici a představil se jako lékař. Přeptal se na dědovo zdraví a nabídl mu, že ho vyšetří,“ popisuje další fintu podvodníka Ivana Baláková.

Senior se podle „lékařova“ pokynu vysvlékl do půl těla a on ho zevrubně prohlédl. Pak se ho vyptával na to, jaké bere léky. Když ale viděl, že k němu majitel domu nemá příliš důvěry, rozčílil se, podrážděně cosi pronesl a dům opustil. Neodešel však s prázdnou, po jeho odchodu si oznamovatel všiml, že mu na stole chybí mobilní telefon značky Nokia 6710. Vyběhl ještě za vypečeným „doktorem“ ven, ale ten už se stačil vytratit neznámo kam.

Policisté nevylučují, že se obou včerejších podvodů dopustil stejný pachatel, muž mezi 40 až 50 lety. Po jeho totožnosti nyní intenzivně pátrají a vyzývají zejména osaměle žijící seniory, aby do svých domovů nevpouštěli žádné cizí návštěvníky.

Policisté seniorům vzkazují: „Pokud vás bude hledaný podvodník kontaktovat za podobných podezřelých okolností, neváhejte a okamžitě o něm informujte tísňovou linku 158, v žádném případě ho nevpouštějte do svého domu.