Náš zákazník, náš pán. Tím se řídí Městská knihovna v Mimoni, která ojedinělým způsobem vyjde vstříc čtenářům starším 65 let. Protože je pro ně mnohdy cesta do knihovny kvůli zdravotním neduhům obtížná, zaveze je tam mikrobus.

Poprvé s ním budou moci jet v pondělí dopoledne 16. září, posléze pak každých čtrnáct dní. Za svezení senioři nezaplatí ani korunu, pouze se při nástupu prokáží čtenářskou průkazkou, kterou jim jako uživatelům služby v knihovně označí.

„Zastávky prozatím plánujeme na Letné u Praktické školy, na náměstí 1. máje, v ulici Okružní a u ZŠ pod Ralskem, u ZŠ Komenského a ve Vranově. Optimální trasy a časy ale ještě dolaďujeme společně s mimoňskou Sociální službou, které budou svoz zajišťovat," řekla vedoucí mimoňského odboru kultury Helena Jakešová.

Senioři ale dostanou další příjemný bonus. V den svozů mikrobusem budou mít knihovnice, které jim poradí s výběrem zajímavého čtení, jen pro sebe. Jak vysvětlila Helena Jakešová, plánují totiž pro seniory vyčlenit samostatnou otvírací dobu mimo běžné výpůjční dny.

„Zájemcům o službu, kteří ještě nepatří k našim čtenářům a stihnou se zaregistrovat do konce letošního roku, odpustíme roční členský poplatek," přidala Helena Jakešová další plus.

Na seniory myslí ale třeba také v českolipské knihovně. Tady již nějaký pátek funguje v oddělení beletrie pro dospělé pro změnu donášková služba. Jejím prostřednictvím si objednávají knihy kromě seniorů i zdravotně handicapovaní lidé. Stejnou službu mohou využívat starší lidé rovněž v Kamenickém Šenově.