Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seniory trápí plíseň v bytech

Kamenický Šenov - Do budovy šenovské DPS zatéká. Zastupitelé žádají okamžité řešení.

25.6.2009 1
SDÍLEJ:

Obyvatele domu s pečovatelskou službou v Kamenickém Šenově trápí plíseň v bytech.Foto: Deník/Radmila Pokorná

Plísně v bytech, ve sklepě do metru a půl mokré zdi a v jednotlivých kójích opět plíseň. To je dnešní stav Domu s pečovatelskou službou v Kamenickém Šenově. Budova je stará jen pět let.

Jedni z nájemníků, kteří bydlí v šenovské DPS, jsou manželé Ančicovi. Při vstupu do jejich bytu návštěvníka napadne, jak moc to tu mají útulné. Barevné zdi, eurookna, plovoucí podlaha. Při druhém pohledu už to taková sláva není. Plíseň nad oknem koupelny, v rohu ložnice, další v pokoji.

„Každou chvíli nás pálí oči,“ říkají svorně Rosemarie a Ján Ančicovi. Plísně v obytných prostorách jsou zdraví škodlivé, mohou způsobit alergie a astma. Stav šenovské DPS se dostal až na jednání zastupitelstva, stejně jako objekt nové školní družiny. Odtud kvůli potížím se silným neidentifikovatelným zápachem museli přestěhovat děti na jaře do provizorních prostor.

Zaprší a voda teče proudem

Na poslední chvíli, tři týdny před termínem, byla pozastavena záruční doba. Nyní se připravují podklady, jak technický stav objektů řešit a co ze závad zahrnout do reklamací. Nad stavem obou budov kroutí hlavou i Šárka Jašková, obyvatelka Kamenického Šenova: „Divím se, že se situace nechala zajít tak daleko a během celých pěti let se nic neřešilo.“

U manželů Ančicových se začaly problémy objevovat hned po nastěhování. „První zima ještě šla, ale pak už se to nabalovalo,“ popisuje Ján Ančic. "Zaprší a voda nám teče proudem. Neustále větráme, ale vlhkosti se nemůžeme zbavit. Rok od roku je to horší.“

Podle jeho slov třikrát ročně někdo přijde a napadené rohy vystříká protiplísňovým postřikem. Taková „oprava“ je samozřejmě nedostatečná, a tak mají po ruce Savo a v dlouhém mezidobí ošetřují plíseň sami. „Naposledy tu byli v dubnu z VCES, prošli se po bytě, podívali se a vyfotografovali si naši plíseň,“ doplňuje Rosemarie Ančicová.

Ján Ančic zve na další prohlídku, tentokrát střechy. Mezi jednotlivými taškami jsou viditelné mezery, které jsou pouze místy utěsněné silikonem. Naše další kroky směřují o dvě patra níž do sklepa. Zde je do metru a půl úplně mokrá zeď a v jednotlivých sklepních kójích je i v přítmí patrná plíseň. „Nemůžeme tu nic skladovat, vždyť by se to znehodnotilo.“ konstatuje průvodce.

Stavební firma dostala ultimátum

Podobné problémy s plísní jako manželé Ančicovi mají nájemníci dalších sedmi bytů. šenovské DPS platí za bydlení jedny z nejdražších nájmů ve městě. Poškození se několikrát obrátili na zdejší městský úřad. „Ano, řešilo se to, sepsali s námi reklamace,“ říká Rosemarie Ančicová.

Jakým způsobem probíhaly a byly uplatňovány reklamace teď musí prošetřit tajemnice městského úřadu Věra Pavlasová. Zároveň byla ustanovena pracovní komise, která bude dohlížet na řešení technických závad v objektu DPS a školní družiny. Realizátorem obou staveb je firma VCES. Společnost dostala od šenovského zastupitelstva ultimátum a dnešek je posledním termínem na dodání návrhu konkrétních řešení na odstranění vážných závad.

„Návrh jsme odeslali na počátku týdne a termín jsme dodrželi,“ odpovídá Vladimír Ujec, tiskový mluvčí VCES. Podle něj se zároveň dohodli se subdodavatelem, jenž pokládal střechu, že dojde k její výměně a současně s tím i kontrole parotěsné folie, tepelné izolace a sádrokartonových podhledů.

Autor: Radmila Pokorná

25.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení